Top Aktuality

Ilustračný obrázok

18.04.2019 ŠLUSOVKA 2019

Ilustračný obrázok

17.04.2019 Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov!

Prajeme Vám VESELÚ VEĽKÚ NOC v kruhu Vašich najbližších!

Ilustračný obrázok

09.04.2019 Samo JAROŠ 2.miesto na MSJ !

Samuel Jaroš na Majstrovstvách sveta juniorov v slopestyle - 9.4.2019, Klaeppen, Švédsko

Ilustračný obrázok

09.04.2019 Jarné lyžovanie

---- Pretekárky lyžovania na tráve, Tatiana Suchá, Sára Gavalierová, Alžbetka Bošková a ich kamarátka z Českej republiky Aneta Koryntová spolu s rodičmi, zorganizovali na najnižšom lyžiarskom svahu krásne jarné nedeľné popoludnie na trávových lyžiach.

Ilustračný obrázok

06.04.2019 Uspávanie bežiek - 14.4.2019 - Štrbské Pleso

Ukončenie bežeckej sezóny uspávaním bežiek. Pobežíme všetci v pyžamách, aby sme bežky spoločne uspali.

Ilustračný obrázok

04.04.2019 O cenu Soliska 2019

Ilustračný obrázok

04.04.2019 Matej Falát a jeho úspešný ruský trip

Ilustračný obrázok

01.04.2019 Večerné preteky 30.3.2019

Sobotné večerné preteky klasickou technikou v rámci Slovenského pohára v dominancii Porcházkovej a Koristeka.

Ilustračný obrázok

01.04.2019 XCX Cross Country Cross

Posledné preteky Slovenského pohára v atraktívnej novej disciplíne XCX Cross Country Cross víťazne pre Klementovú a Koristeka.

Ilustračný obrázok

24.03.2019 Ján Koristek víťazom Slavic Cupu

Po finálnom preteku na Skalke sa celkovým víťazom Slavic cupu stal Ján Koristek.

 záznamy 1 - 10 z 1082    nasledujúce   posledný »

18.03.2019 --- Dňa 15. marca 2019 bol dlhoročný lyžiarsky činovník zo Štrbského Plesa a od roku 2015 aj čestný občan Štrby, Ing. Karol Suchánek, slávnostne uvedený do Športovej siene slávy mesta Vysoké Tatry. Tejto pocty sa každoročne od roku 2006 dostáva výnimočným osobnostiam, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj a propagáciu športu nielen v Tatrách, ale aj vo svete.

Na slávnostnom galavečeri v kongresovej sále Kúpeľov v Novom Smokovci bol Ing. Karol Suchánek in memoriam slávnostne uvedený do Športovej siene slávy, ktorá sa fyzicky nachádza v najstaršej tatranskej Vile Flóra v Starom Smokovci už ako sedemnásta športová osobnosť v poradí od jej vzniku v roku 2006. Z osobností, doteraz uvedených v Športovej sieni slávy mesta Vysoké Tatry sú ešte ďalšie štyri, ktorých športová činnosť súvisí bezprostredne so Štrbským Plesom, a to bežkyňa na lyžiach Anna Pasiarová, /od roku 2012/, čestní občania Štrby Dr. Ján Terezčák /od roku 2006/ a Ing. Ladislav Haran, CSc. /od roku 2011/ a Ing. Peter Chudý /od roku 2016/.

     Na tomto milom podujatí sa zúčastnili aj dvaja synovia Ing. Karola Suchánka, najstarší Karol a najmladší Dalibor, prostredného syna Borisa zastupovala dcéra Sára. Prítomných bolo okrem rodiny aj viacero bývalých športových  kolegov a spolupracovníkov, bývalých členov Organizačných výborov Tatranského pohára  v klasickom lyžovaní a Veľkej Ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní. Tieto významné medzinárodné lyžiarske podujatia, ktoré sa teraz každoročne konajú na Štrbskom Plese, a pri začiatkoch ktorých stála aj športová a organizátorská činnosť Ing. Karola Suchánka, aj v súčasnosti stále patria k „rodinnému striebru“ slovenského lyžovania.

     Nezmazateľnú stopu zanechal Ing. Karol Suchánek nielen na Štrbskom Plese, ale aj v celých Vysokých Tatrách ako dlhoročný predseda Organizačného výboru Tatranského pohára, medzinárodných lyžiarskych pretekov v klasických disciplínach, ktoré sa práve pod jeho vedením stali najvýznamnejším podujatím tohto druhu v celom Československu. Po príchode do Vysokých Tatier v roku 1939 to však bol iný šport, ktorému sa aktívne upísal aj ako pretekár. Stal sa reprezentantom Československa v jazde na boboch a v roku 1953 si na domácej dráhe v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách spolu s Eduardom Černickým v jazde na dvojsedadlových boboch vybojovali dokonca titul majstrov Československa.    Aktívne sa však venoval aj futbalu a tenisu, no jeho celoživotnou láskou sa stalo od roku 1957 organizovanie lyžiarskych pretekov, najmä tých v skoku na lyžiach, v behu a v severskej kombinácii.

     Okrem výkonu funkcie predsedu Organizačného výboru Tatranského pohára, ktorý sa aj vďaka nemu podarilo obnoviť v roku 1967 usporiadaním jeho III. ročníka v novobudovanom areáli FIS na Štrbskom Plese, sa veľmi aktívne zapojil ako podpredseda OV aj do prípravy a organizovania samotných Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní vo Vysokých Tatrách v roku 1970. Bol tiež popredným činovníkom každoročne usporiadanej Veľkej Ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní  na Hrebienku v Starom Smokovci a na Skalnatom Plese v Tatranskej Lomnici. Neskôr pracoval ako podpredseda OV aj pri organizácii X. medzinárodného kongresu INTERSKI 1975 na Štrbskom Plese. Práve pri tejto príležitosti bol vybudovaný  v športovom areáli v Mlynickej doline teraz už legendárny lyžiarsky svah Interski, ktorý bol vybavený aj prvým lyžiarskym vlekom značky Poma na Slovensku.

     Vďaka jeho výnimočným organizačným schopnostiam bol Organizačný výbor Tatranského pohára ako jeden z najlepších OV vo svete poverený zo strany Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS usporiadaním historicky prvých finálových pretekov nových seriálov Svetových pohárov, a to v behu na lyžiach v roku 1979 a v skoku na lyžiach v roku 1980. Dátum Tatranského pohára v tradičnom treťom marcovom víkendovom termíne bol v 80 – tych rokoch minulého storočia považovaný za najvýznamnejší lyžiarskych sviatok nielen vo Vysokých Tatrách, ale na celom Slovensku a boli z neho pravidelne zabezpečované priame televízne prenosy Československej televízie nielen v našej krajine, ale aj v zahraničí.

     Ing. Karol Suchánek bol aj dlhoročným rozhodcom lyžiarskych disciplín I. triedy. Za dlhoročnú a neúnavnú prácu v lyžiarskom hnutí mu bola z príležitosti jeho dožitých šesťdesitych narodením udelená Medaila Dr. M. Tyrša. A teraz po 39 rokoch od jeho náhlej smrti v roku 1980 mu splácame my, jeho nasledovníci ešte ten posledný dlh, ktorým bolo slávnostné uvedenie jeho mena do Športovej siene slávy Vysokých Tatier, kam svojou mimoriadne bohatou a pestrou športovou činnosťou bezpochyby patrí!

-eof-

 

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk