Kalendár podujatí

jún
30
P R E
júl
6

Letná liga mládeže - 2.kolo

Žlté Piesky, Banská Bystrica

P
júl
6

Letná liga mládeže - 2.kolo

Žlté Piesky, Banská Bystrica

P

Zápis do ISŠ registra športovcov / šp.odborníkov

Top Aktuality

Ilustračný obrázok

10.06.2019 Smerom k novej Vlhovej či Bátorymu

---- Slovenská lyžiarska asociácia predstavuje novinku, vďaka ktorej bude aj finančne pokrytý športový rozvoj talentovaných lyžiarov u nás.

Ilustračný obrázok

10.06.2019 Pokyn pre vydanie SLA / FIS licencie 2019/20

--- Informujeme, že Oddelenie registrácii SLA zahájilo spracovanie pretekárskych licencií SLA a FIS pre nadchádzajúcu súťažnú sezónu 2019/20.

Ilustračný obrázok

07.06.2019 Šport mládeže (kluby) 2019

--- Informujeme, že na základe uznesenia Predsedníctva SLA č. 8/2019 zo dňa 05.06.2019 bolo schválené prerozdelenie finančných prostriedkov z kapitoly Šport mládeže (kluby) 2019.

Ilustračný obrázok

07.06.2019 Všetkým klubom SLA : Nezabudnite sa zapísať do registra, máte na to ešte mesiac!

--- Konatelia všetkých klubov s príslušnosťou k SLA, dovoľujeme si Vás touto cestou upozorniť na splnenie zákonnej povinnosti v zmysle zákona č.346/2018 Z.z. o registri mimovládnych organizácií, z ktorého vám vyplývajú určité povinnosti.

Ilustračný obrázok

07.06.2019 Predĺženie platnosti členstva v SLA

Vzhľadom k tomu, že dňom 31.5.2019 väčšine členom/klubom uplynie platnosť členstva v SLA, je potrebné si naštudovať, ako postupovať pri obnove členstva.

Ilustračný obrázok

05.06.2019 Druhé sústredenie NLC BÚ SLA v Chorvátsku

Členovia Národného lyžiarského centra (NLC) BÚ SLA, reprezentácie i talentovanej mládeže sa spoločne presunuli na druhé spoločné sústredenie v Chorvátsku. Príprava zameraná na špeciálny tréning v behu na kolieskových lyžiach je cielene postavená do overenej lokality s dobrými cestami. Výborným spestrením náročného tréningu je využívanie prímorského prostredia. Koordináciu a zabezpečenie akcie majú na starosti tréneri Valuška a Holienčík.

Ilustračný obrázok

30.05.2019 Medzinárodná komisia SLA opäť v akcii na Konferencii FIS 2019

--- Zasadnutím Komisie technických delegátov alpských disciplín a Komisie rýchlostného lyžovania sa začala pravidelná letná Konferencia FIS v chorvátskom letovisku Cavtat.

Ilustračný obrázok

24.05.2019 Odborný seminár pre kluby ASPKN

-- V mene Asociácie športových klubov Piešťany Vás srdečne pozývame na seminár organizovaný v spolupráci s Učenou právnickou spoločnosťou dňa 04.06.2019 v Piešťanoch.

Ilustračný obrázok

24.05.2019 Ďakovný list prezidenta SLA, informácie o spúšťanom projekte Národných lyžiarskych centier

Ilustračný obrázok

24.05.2019 Výzva - Členstvo v SLA

Výzva všetkým členom SLA!

 záznamy 1 - 10 z 1093    nasledujúce   posledný »

18.03.2019 --- Dňa 15. marca 2019 bol dlhoročný lyžiarsky činovník zo Štrbského Plesa a od roku 2015 aj čestný občan Štrby, Ing. Karol Suchánek, slávnostne uvedený do Športovej siene slávy mesta Vysoké Tatry. Tejto pocty sa každoročne od roku 2006 dostáva výnimočným osobnostiam, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj a propagáciu športu nielen v Tatrách, ale aj vo svete.

Na slávnostnom galavečeri v kongresovej sále Kúpeľov v Novom Smokovci bol Ing. Karol Suchánek in memoriam slávnostne uvedený do Športovej siene slávy, ktorá sa fyzicky nachádza v najstaršej tatranskej Vile Flóra v Starom Smokovci už ako sedemnásta športová osobnosť v poradí od jej vzniku v roku 2006. Z osobností, doteraz uvedených v Športovej sieni slávy mesta Vysoké Tatry sú ešte ďalšie štyri, ktorých športová činnosť súvisí bezprostredne so Štrbským Plesom, a to bežkyňa na lyžiach Anna Pasiarová, /od roku 2012/, čestní občania Štrby Dr. Ján Terezčák /od roku 2006/ a Ing. Ladislav Haran, CSc. /od roku 2011/ a Ing. Peter Chudý /od roku 2016/.

     Na tomto milom podujatí sa zúčastnili aj dvaja synovia Ing. Karola Suchánka, najstarší Karol a najmladší Dalibor, prostredného syna Borisa zastupovala dcéra Sára. Prítomných bolo okrem rodiny aj viacero bývalých športových  kolegov a spolupracovníkov, bývalých členov Organizačných výborov Tatranského pohára  v klasickom lyžovaní a Veľkej Ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní. Tieto významné medzinárodné lyžiarske podujatia, ktoré sa teraz každoročne konajú na Štrbskom Plese, a pri začiatkoch ktorých stála aj športová a organizátorská činnosť Ing. Karola Suchánka, aj v súčasnosti stále patria k „rodinnému striebru“ slovenského lyžovania.

     Nezmazateľnú stopu zanechal Ing. Karol Suchánek nielen na Štrbskom Plese, ale aj v celých Vysokých Tatrách ako dlhoročný predseda Organizačného výboru Tatranského pohára, medzinárodných lyžiarskych pretekov v klasických disciplínach, ktoré sa práve pod jeho vedením stali najvýznamnejším podujatím tohto druhu v celom Československu. Po príchode do Vysokých Tatier v roku 1939 to však bol iný šport, ktorému sa aktívne upísal aj ako pretekár. Stal sa reprezentantom Československa v jazde na boboch a v roku 1953 si na domácej dráhe v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách spolu s Eduardom Černickým v jazde na dvojsedadlových boboch vybojovali dokonca titul majstrov Československa.    Aktívne sa však venoval aj futbalu a tenisu, no jeho celoživotnou láskou sa stalo od roku 1957 organizovanie lyžiarskych pretekov, najmä tých v skoku na lyžiach, v behu a v severskej kombinácii.

     Okrem výkonu funkcie predsedu Organizačného výboru Tatranského pohára, ktorý sa aj vďaka nemu podarilo obnoviť v roku 1967 usporiadaním jeho III. ročníka v novobudovanom areáli FIS na Štrbskom Plese, sa veľmi aktívne zapojil ako podpredseda OV aj do prípravy a organizovania samotných Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní vo Vysokých Tatrách v roku 1970. Bol tiež popredným činovníkom každoročne usporiadanej Veľkej Ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní  na Hrebienku v Starom Smokovci a na Skalnatom Plese v Tatranskej Lomnici. Neskôr pracoval ako podpredseda OV aj pri organizácii X. medzinárodného kongresu INTERSKI 1975 na Štrbskom Plese. Práve pri tejto príležitosti bol vybudovaný  v športovom areáli v Mlynickej doline teraz už legendárny lyžiarsky svah Interski, ktorý bol vybavený aj prvým lyžiarskym vlekom značky Poma na Slovensku.

     Vďaka jeho výnimočným organizačným schopnostiam bol Organizačný výbor Tatranského pohára ako jeden z najlepších OV vo svete poverený zo strany Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS usporiadaním historicky prvých finálových pretekov nových seriálov Svetových pohárov, a to v behu na lyžiach v roku 1979 a v skoku na lyžiach v roku 1980. Dátum Tatranského pohára v tradičnom treťom marcovom víkendovom termíne bol v 80 – tych rokoch minulého storočia považovaný za najvýznamnejší lyžiarskych sviatok nielen vo Vysokých Tatrách, ale na celom Slovensku a boli z neho pravidelne zabezpečované priame televízne prenosy Československej televízie nielen v našej krajine, ale aj v zahraničí.

     Ing. Karol Suchánek bol aj dlhoročným rozhodcom lyžiarskych disciplín I. triedy. Za dlhoročnú a neúnavnú prácu v lyžiarskom hnutí mu bola z príležitosti jeho dožitých šesťdesitych narodením udelená Medaila Dr. M. Tyrša. A teraz po 39 rokoch od jeho náhlej smrti v roku 1980 mu splácame my, jeho nasledovníci ešte ten posledný dlh, ktorým bolo slávnostné uvedenie jeho mena do Športovej siene slávy Vysokých Tatier, kam svojou mimoriadne bohatou a pestrou športovou činnosťou bezpochyby patrí!

-eof-

 

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk