Top Aktuality

Ilustračný obrázok

03.12.2021 Tatranský pohár sa neuskutoční v plánovanom termíne

Vážení športoví priatelia, organizačný výbor Tatranského pohára v behu na lyžiach (FIS Slavic Cup) rozhodol, že preteky sa v termíne 18.-19. decembra 2021 neuskutočnia. Aj napriek vynaloženému úsiliu a dobrej predpovedi počasia v súčasnosti pre zvýšené riziko prenosu ochorenia COVID-19 a s tým súvisiace opatrenia nie je možné usporiadať medzinárodné preteky v behu na lyžiach. Hneď ako sa riziká znížia a platná legislatíva umožní organizáciu pretekov, budeme Vás informovať o náhradnom termíne. S pozdravom, ŠK Štrba

Ilustračný obrázok

01.12.2021 SVETOVÁ ZIMNÁ UNIVERZIÁDA Lucern 2021 ZRUŠENÁ

Z dôvodu pandemických opatrení OV SZU Lucerne 2021 a U-FISU oznámili zrušenie podujatia.

Ilustračný obrázok

27.11.2021 Cenek strieborný v úvodných pretekoch FIS v ITA, Procházková ôsma

Víkend v znamení vstupu do zimnej sezóny v behu na lyžiach potešil priaznivcov bežeckého lyžovania hlavne na pretekoch FIS v Santa Caterina Valfurva (ITA), kde sa v šprinte voľnou technikou prebojoval na pódium v juniorskej kategórii druhým miestom Jáchym Cenek. Posun oproti kvalifikácii zaznamenala aj Alena Procházková,ktorá vo vyraďovacích bojoch skončila na 8 priečke. Tesne za bránami kvalifikovania sa ostali Kristína Sivoková na 31 priečke a Denis Tilesch na 35 pozícii. V nedeľu sa predstavia naši reprezentanti vo vytrvalostných pretekoch.

25.11.2021 Live stream NŠC Team Slovakia

25.11.2021 Prihlasovanie na FIS preteky pre členov SLA

Podľa písomného vyjadrenia zo ZSL,členov SLA ZSL radi prihlásia na podujatia FIS (keďže získali túto právomoc od FIS a SOŠV, avšak za podmienky podpisu Čestného prehlásenia a FIS Athlete´s declaration, ktorým deklarujete súhlas a akceptáciu pravidiel FIS v plnom rozsahu (postačuje sken).Pre čestné prehlásenie prosím kontaktujte sekretariát SLA.

Ilustračný obrázok

22.11.2021 Informáckia pre našich členov a verejnosť

Poprad

Ilustračný obrázok

15.11.2021 Vzdelávanie TD FIS v behu na lyžiach sa uskutočnilo na Slovensku

Technickí delegáti FIS v behu na lyžiach sa opäť vzdelávali na Slovensku.

Ilustračný obrázok

07.11.2021 Dnes sa 90 rokov dožíva legenda slovenského lyžovania Rudolf Čillík.

Ilustračný obrázok

07.11.2021 Dnes sa 90 rokov dožíva legenda slovenského lyžovania Rudolf Čillík.

Ilustračný obrázok

05.11.2021 Pohybový rozvoj detí

 záznamy 1 - 10 z 1556    nasledujúce   posledný »

21.05.2014 Vážení priatelia, pozývame Vás do priestorov MTK v SR – Stálej expozície dejín lyžovania na Slovensku na prehliadku novej príležitostnej výstavy „Kremnica – slovenský Semmering“ venovanej 100. výročiu prvých celouhorských pretekov v lyžovaní, ktoré sa konali práve v Kremnici.

 

Nie je sto rokov málo? Nie je lyžovanie v Kremnici predsa len staršie?

Výstavu ako takú sme zorganizovali v rámci toho, že v roku 1914 boli v Kremnici zorganizované prvé celouhorské preteky v lyžovaní. Netvrdíme, že ich organizovali Kremničania, ale v Kremnici sa konali. Čo sa týka 100 rokov organizovaného lyžovania v Kremnici, v archíve som našiel informácie, že v roku 1914 bol v rámci Kremnického korčuliarskeho spolku, vytvorený lyžiarsky oddiel. Ja túto formu považujem za organizované lyžovanie. Či tento názor prijmú iní, ja to na nich. Určite sa v Kremnici lyžovalo aj predtým, sú na to doklady, teraz ide o formu. Či považovať za organizované lyžovanie až to, že sa v roku 1915 uskutočnili preteky, ktoré organizovalo kremnické gymnázium, alebo už vytvorenie lyžiarskeho oddielu? Ja si myslím, že vytvorenie lyžiarskeho oddielu je forma organizovaného lyžovania. Kremnický korčuliarsky spolok bol spoluzakladateľom Uhorského lyžiarskeho zväzu a to už v roku 1913, napriek tomu, že vtedy ešte samostatný lyžiarsky oddiel nemali. Ten zriadili až následne. Boli ale členom zväzu a platili ročné poplatky, je to dokladované v archívnych materiáloch.

Dá sa povedať, že Kremnica je najstarším centrom slovenského lyžovania?

Na území Slovenska sa prvé oficiálne preteky konali v roku 1911 v Tatranskej Polianke. V tom čase do Kremnice začali prichádzať turisti – lyžiari, hlavne z Budapešti. Bolo to blízko, boli tu vynikajúce terény, viedla sem železničná trať. Lyžovanie v Kremnici poznali už od 90. rokov 19. storočia a 100 rokov organizovaného lyžovania určite patrí medzi najstaršie na Slovensku.

Čo môžu návštevníci výstavy vidieť?

Je to stručný prehľad, keďže priestory ktoré máme k dispozícii, umožňujú iba stručný prehľad vývoja lyžovania v Kremnici, ktorý sme sa snažili zdokumentovať textovo, fotodokumentáciou aj predmetmi z našich zbierok. Návštevníci si môžu pozrieť napríklad návrh postupu výroby lyží od Gejzu Angyala, ktorý, zdá sa, mal v sebe športového ducha a bol navyše všestranný človek. Okrem toho, že bol známy maliar, navrhol aj lyžiarsky skokanský mostík a venoval sa aj navrhovaniu lyží. Angyal výrobu lyží a viazania študoval, privážal lyže zo severských krajín a dával návod, ako na to. Kolár Mesároš  potom lyže fyzicky vyrábal. Zbierka lyží kremnických výrobcov skutočne stojí za to. Sú tam lyže aj od ďalších kremnických stolárov a kolárov, ktorý v 30., 40. a 50. rokoch lyže vyrábali podomácky, ale pre Kremničanov ich dokázali vyrobiť dostatočné množstvo. Na výstave sú aj predmety významných osobnosti Kremnického lyžovania, kremnických rodákov, ktorí sa zúčastnili Olympijských hier, čo je najväčší športový sviatok všetkých lyžiarov. Zatiaľ boli štyria – prvá bola kremnická rodáčka Anikó Eleődová, ktorá reprezentovala Maďarsko na zimných olympijských hrách v roku 1948 vo švajčiarskom  St. Moritzi. Potom nasledoval pán Rudolf Čillík, pani Gabriela Sekajová a zatiaľ posledný Kremničan na olympiáde – Andrej Párička v roku 1998.

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v Bellovom dome na Štefánikovom nám. č.14., vždy v piatok, sobotu a nedeľu od 11.00 do 15.00 hod. Vstup je voľný.

 

Zdroj: kremnica.sk

 

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovakski.org