Top Aktuality

Ilustračný obrázok

23.08.2019 Procházková na víťaznej vlne vo Svetovom pohári v Rusku

Famózne výkonz podávajú naši reprezentanti v 3 kole Svetového pohára v behu na kolieskových lyžiach v ruskom Khanty-Mansijsk. V úvodnej disciplíne na 7,5km voľnou technikou zvíťazila Alena Procházková a Ján Koristek na 11,25km trati obsadil siedme miesto pričom za bronzom zaostal iba o 9,2 sek. V druhej disciplíne PURSUIT klasickou technikou na 11,25km trati Procházková opäť nenašla premožiteľku a fantastickým výkonom získala zlato.

Ilustračný obrázok

19.08.2019 Netradičnou disciplínou pokračovalo v Levoči 3kolo Steiger SP KL

V nedeľu sa uskutočnilo pod záštitou ŠKP Levoča v Resorte Levočská dolina tretie kolo Steiger Slovenského pohára v behu na kolieskových lyžiach. Netradičné preteky korunoval netradičný spôsob behu a to čistým súpažným spôsobom "súpaž", ktorá preverila aktuálnu špeciálnu silovú pripravenosť všetkých zúčastnených športovcov v letnom období. Víťaztvá si odniesli v hlavných seniorských kategóriách Lucia Repková (KBT Spiš) a Ján Koristek (STJL).

Ilustračný obrázok

19.08.2019 Trikrát v top desiatke

, Bratislava - Dve siedme a jedno šieste miesto, taká je bilancia slovenských lyžiarok na tráve zo skončených majstrovstiev sveta v tomto letnom lyžiarskom športe, ktoré sa uskutočnili vo švajčiarskom Marbachegg-u. Šieste miesto obsadila Nikola Fričová v Super kombinácii, v rovnakej disciplíne skončila Vanesa Drahovská siedma. Siedme miesto zopakovala Vanesa Drahovská aj obrovskom slalome.

Ilustračný obrázok

12.08.2019 Dve medaily a k tomu skalpy hviezd

, Madona – Slovenskí bežci na kolieskových lyžiach odchádzajú zo svetového šampionátu, ktorý sa dnes skončil v lotyšskej Madone, s dvomi medailami. Striebornú získala Alena Procházková v behu na 15km voľnou technikou s hromadným štartom a bronzovú Kristína Sivoková s Timeou Mazúrovou v tímovom šprinte voľnou technikou. Okrem toho možno za úspech považovať aj štvrté miesto Procházkovej v behu na 10km klasickým spôsobom, štvrté miesto Barbory Klementovej a Aleny Procházkovej v tímovom šprinte, piate miesto Kristíny Sivokovej medzi juniorkami v šprinte voľnou technikou či šieste miesto Jána Koristeka medzi mužmi na 20km voľnou technikou, kde mu k zisku titulu majstra sveta chýbali necelé dve sekundy!

Ilustračný obrázok

12.08.2019 Otváracie hodiny sekretariátu 33. týždeň 2019

Ilustračný obrázok

11.08.2019 Výprava SR medailová z MS i MSJ

Slovenskí bežci na kolieskových lyžiach odchádzajú zo svetového šampionátu v lotyšskej Madone s dvomi medailami. Striebornú získala Alena Procházková v behu na 15km voľnou technikou s hromadným štartom a bronzovú Kristína Sivoková s Timeou Mazúrovou v tímovom šprinte voľnou technikou. Okrem toho možno za úspech považovať aj štvrté miesto Procházkovej v behu na 10km klasickým spôsobom, štvrté miesto Barbory Klementovej a Aleny Procházkovej v tímovom šprinte, piate miesto Kristíny Sivokovej medzi juniorkami v šprinte voľnou technikou či šieste miesto Jána Koristeka medzi mužmi na 20km voľnou technikou, kde mu k zisku titulu majstra sveta chýbali necelé dve sekundy! Výborné sú aj ďalšie dosiahnuté výsledky našich, v šprinte junioriek skončila Timea Mazúrová šiesta, v šprinte juniorov Denis Tilesch ôsmy, Maria Danielová tiež medzi juniorkami na 10km klasicky obsadila deviate miesto. BLAHOŽELÁME!

Ilustračný obrázok

11.08.2019 Sivoková a Mazúrová bronzové z MSJ

Výborné správy prišli aj v posledný deň šampionátu. Bronzové medaily počas posledných súbojov na MSJ v tímovom šprinte voľnou technikou pridali naše mladé dievčatá Kristína Sivoková a Timea Mazúrová.

Ilustračný obrázok

11.08.2019 Vicemajsterka sveta Procházková a bronzové juniorky

Úspešné vystúpenie našich reprezentantov na MS a MSJ v behu na kolieskových lyžiach v Madone - Lotyšsko. Blahoželáme!

Ilustračný obrázok

10.08.2019 Na MS Procházková strieborná, Koristek šiesty!

Slovensko sa na MS v behu na kolieskových lyžiach v lotyšskej Madone dočkalo medaily. Na 15km voľnou technikou s hromadným štartom sa o strieborný lesk postarala Alena Procházková, ktorá dokázala zdolať hviezdy bežeckého neba z Ruska. Podobne nás potešil aj výsledok i výkon Jána Koristeka, ktorý obsadil na 20km trati výbornú šiestu pozíciu. Dokonca sa mu podurilo poraziť aktuálneho štvor-násobného majstra sveta zo Seefeldu a druhého muža celkového hodnotenia Svetového pohára v behu na lyžiach Bolschunova z Ruska. Barbora Klementová obsadila 16 priečku. Opäť potešili aj juniorskí reprezentanti: Kristína Sivoková výborným 5 miestom, Timea Mazúrová 9 miestom a Mária Danielová 15 miestom. Juniori: 14 miesto obsadil Denis Tilesch, 23 bol Matúš Oravec a Damián Cesnek obsadil 28 priečku. Všetkým Blehoželáme!

Ilustračný obrázok

09.08.2019 Na MSJ v šprinte sa úspešne predviedli naši juniorskí reprezentanti

Dnešný deň MS v Lotyšskej Madone prial našim juniorským reprezentantom. Výborný výkon a krásne umiestnenie si vybojovali Kristína Sivoková svojim 5. miestom a Timea Mazúrová 6 priečkou. Do top desiatky sa prebojovala aj Marianna Klementová svojim 10 miestom a 11 priečku obsadila Mária Danielová. Denis Tilesch sa predviedol výborným 8 miestom. Matúš Oravec obsadil 17 a Damián Cesnek 21 miesto.

 záznamy 1 - 10 z 1121    nasledujúce   posledný »

16.03.2019 --- Dňa 15.3.2019 vo veku 86 rokov zomrel po dlhej chorobe v rodnom Kežmarku Michal Šoltýs, legenda československého lyžovania.

 

Michal Šoltýs – bývalý popredný zjazdár, neskôr známy tréner, významný funkcionár, organizátor množstva zjazdárskych pretekov, technický delegát FIS a zakladateľ veľkej lyžiarskej dynastie - otec bývalých čs. reprezentantov v zjazdovom lyžovaní Janky Gantnerovej-Šoltýsovej a Michala Šoltýsa ml. a dedo bývalých slovenských reprezentantov v zjazdovom lyžovaní Ivana Šoltýsa a Jany i Petry Gantnerových.

altRodák z gazdovskej rodiny z Kežmarku Michal Šoltýs na zjazdovkách lyžoval od detstva, podobne ako jeho dvaja mladší bratia (prostredný Anton Šoltýs dokonca štartoval aj na ZOH 1964 v Innsbrucku). Počas pôsobenia v Armádnom telovýchovnom klube v Prahe, kam ho ako kulakovho syna zo silno nábožensky založenej rodiny „pretlačil“ na veľké prosenie slávny atlét Emil Zátopek, sa prebojoval do reprezentácie ČSR.

V 50. rokoch minulého storočia patril Michal Šoltýs medzi najlepších zjazdárov v Československej republike. Získal štyri tituly majstra ČSR a množstvo ďalších trofejí na pretekoch doma aj v zahraničí, predovšetkým v obrovskom slalome. Podarilo sa mu napríklad vyhrať putovné poháre na troch medzinárodných súťažiach na Slovensku – na Veľkej cene Demänovských jaskýň, vo Veľkonočnom slalome na Skalnatom Plese a na Putovnej cene Malej Fatry. Na archívnej fotografii Michal Šoltýs so svojimi niekdajšími pretekárskymi trofejami.

Napriek dlhodobo vysokej výkonnosti Michal Šoltýs nikdy neštartoval na vrcholnom podujatí. Tento paradox objasnil v Olympijskej revue 1/2010 slovami: „Bol som ako pretekár až na troch vrcholných podujatiach, ale ani raz som nesúťažil. Na MS 1954 v Aare som na úvodný obrovský slalom mal nastúpiť s číslom jeden. Lenže súčasťou slávnostného otvorenia MS bola návšteva kostola. Našej výprave ju vedenie v duchu komunistickej ideológie zakázalo, tak som sa ako veriaci zaradil k poľskej. Samozrejme, prasklo to a mňa preradili medzi náhradníkov. Mal som štartovať aj na ZOH 1956 v Cortine d´Ampezzo a na MS 1958 v Badgasteine. V oboch prípadoch som sa však  priamo v dejisku zranil v tréningu ešte pred prvým štartom. Bol som blbec, príliš som riskoval.“

Najťažšie zranenie utrpel Michal Šoltýs pred MS 1962 v Chamonix. Na kvalifikačných pretekoch v zjazde na Skalnatom Plese mal ťažký pád, ktorý si odniesli dolámané rebrá a ruky, aj chrbtica. Pol roka sa vylizoval z následkov, ale ešte sa vrátil. V roku 1965 presedlal na trénerstvo svojich detí. Trénerskú „jednotku“ získal popri zamestnaní. „Stále som sa vzdelával. Vďaka dobrej znalosti nemčiny som pravidelne študoval rakúsky časopis Schi im Welt. Veľmi veľa som sa naučil o psychológii. Z nej som mal na škole jednotku. Fakt som bol dobrý psychológ a motivátor. Ale naučil som sa aj robiť špičkový servis lyží,“ vysvetľoval v Olympijskej revue.

altAko trénerovi sa Michalovi Šoltýsovi podarilo to, čo mu nevyšlo ako pretekárovi. Dcéru Janku Šoltýsovú (ročník 1959) aj syna Michala Šoltýsa ml. (1956) pripravil tak, že sa dostali do reprezentácie ČSSR. A Janka dokonca ako len 16-ročná štartovala pod jeho vedením na ZOH 1976 v Innsbrucku! „Otec výborne ovládal teóriu zjazdárskej prípravy a bol ohromný psychológ. Vedel z nás dostať maximum,“ spomína Janka Gantnerová-Šoltýsová, z ktorej sa neskôr pod trénerským vedením Pavla Šťastného (otec bol však stále v pozadí ako jej radca a všestranný podporovateľ, napríklad vo firme Kästle pre ňu vybavoval špičkové lyže) na celé desaťročia stala najúspešnejšia zjazdárka slovenskej histórie. Ako prvá pretekárka z Východnej Európy (a dodnes jediná Slovenka) vyhrala preteky Svetového pohára – v decembri 1980 zjazd v Altenmarkte. Trikrát sa prebojovala na stupne víťaziek v pretekoch SP, štartovala na troch ZOH (jej najlepším výsledkom bolo piate miesto v zjazde v Sarajeve 1984), vyhrala celkove slalom v Európskom pohári 1975/76, v obrovskom slalome získala titul juniorskej majsterky Európy 1977 a v zjazde zlato na svetovej zimnej univerziáde 1983. Jej starší brat Michal pod otcovým vedením skončil deviaty v obrovskom slalome na juniorských ME 1974 v Jasnej, ale pre štúdium medicíny lyžiarsku kariéru neskôr predčasne ukončil.

Obaja mladší Šoltýsovci vyrastali na horskej Chate pri Zelenom Plese, kde Michal Šoltýs pôsobil v rokoch 1958 – 71 spoločne s manželkou ako chatár. Potom postupne viedol hotely Ždiaranka v Ždiari, Štart v Kežmarku (spolu 20 rokov), FIS na Štrbskom Plese a naposledy Club v Kežmarku. Úspešné pôsobenie v cestovnom ruchu a bohaté kontakty mu umožnili dlhodobo zabezpečiť svojim deťom kvalitný tréning aj lyžiarsky materiál. Na prípravu mimo zimy vždy využíval aj miesta, kde sa vo Vysokých Tatrách dlho držal sneh. Tam s deťmi trénoval do úmoru. Keď bolo treba získať povolenie na tréningy na ľadovcoch v zahraničí, Michal Šoltýs netají, že mu s tým často pomáhal niekdajší predseda Ústredného výboru ČSZTV Antonín Himl. „Pre lyžiarsky úspech sme spravili maximum. Žiadne dovolenky pri mori sme nepoznali, len lyžiarske,“ povedal pre Olympijskú revue.

Michal Šoltýs vyryl výraznú brázdu aj ako funkcionár. Bol členom Ústredného výboru Československého zväzu telesnej výchovy, niekoľko rokov šéfom slovenského zjazdového lyžovania. Pomáhal organizovať Veľkú cenu Slovenska vo Vysokých Tatrách v období, keď bola viackrát súčasťou seriálu Svetového pohára. A z jeho iniciatívy vzniklo v roku 1974 lyžiarske gymnázium v Kežmarku (oficiálne Internátna športová škola pri Gymnáziu P. O. Hviezdoslava), čo bol revolučný počin a predobraz neskorších športových škôl. S odvážnym nápadom našiel podporu vo vedení slovenskej telovýchovy, aj na ministerstve školstva. Vďaka tomu mohli do Kežmarku stiahnuť lyžiarske talenty z celého Slovenska. Ich „internátom“ sa stal hotel Štart, ktorému sám šéfoval.

 

!!! ČESŤ JEHO PAMIATKE !!!

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk