Top Aktuality

Ilustračný obrázok

18.04.2019 ŠLUSOVKA 2019

Ilustračný obrázok

17.04.2019 Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov!

Prajeme Vám VESELÚ VEĽKÚ NOC v kruhu Vašich najbližších!

Ilustračný obrázok

09.04.2019 Samo JAROŠ 2.miesto na MSJ !

Samuel Jaroš na Majstrovstvách sveta juniorov v slopestyle - 9.4.2019, Klaeppen, Švédsko

Ilustračný obrázok

09.04.2019 Jarné lyžovanie

---- Pretekárky lyžovania na tráve, Tatiana Suchá, Sára Gavalierová, Alžbetka Bošková a ich kamarátka z Českej republiky Aneta Koryntová spolu s rodičmi, zorganizovali na najnižšom lyžiarskom svahu krásne jarné nedeľné popoludnie na trávových lyžiach.

Ilustračný obrázok

06.04.2019 Uspávanie bežiek - 14.4.2019 - Štrbské Pleso

Ukončenie bežeckej sezóny uspávaním bežiek. Pobežíme všetci v pyžamách, aby sme bežky spoločne uspali.

Ilustračný obrázok

04.04.2019 O cenu Soliska 2019

Ilustračný obrázok

04.04.2019 Matej Falát a jeho úspešný ruský trip

Ilustračný obrázok

01.04.2019 Večerné preteky 30.3.2019

Sobotné večerné preteky klasickou technikou v rámci Slovenského pohára v dominancii Porcházkovej a Koristeka.

Ilustračný obrázok

01.04.2019 XCX Cross Country Cross

Posledné preteky Slovenského pohára v atraktívnej novej disciplíne XCX Cross Country Cross víťazne pre Klementovú a Koristeka.

Ilustračný obrázok

24.03.2019 Ján Koristek víťazom Slavic Cupu

Po finálnom preteku na Skalke sa celkovým víťazom Slavic cupu stal Ján Koristek.

 záznamy 1 - 10 z 1082    nasledujúce   posledný »

16.03.2019 --- Dňa 15.3.2019 vo veku 86 rokov zomrel po dlhej chorobe v rodnom Kežmarku Michal Šoltýs, legenda československého lyžovania.

 

Michal Šoltýs – bývalý popredný zjazdár, neskôr známy tréner, významný funkcionár, organizátor množstva zjazdárskych pretekov, technický delegát FIS a zakladateľ veľkej lyžiarskej dynastie - otec bývalých čs. reprezentantov v zjazdovom lyžovaní Janky Gantnerovej-Šoltýsovej a Michala Šoltýsa ml. a dedo bývalých slovenských reprezentantov v zjazdovom lyžovaní Ivana Šoltýsa a Jany i Petry Gantnerových.

altRodák z gazdovskej rodiny z Kežmarku Michal Šoltýs na zjazdovkách lyžoval od detstva, podobne ako jeho dvaja mladší bratia (prostredný Anton Šoltýs dokonca štartoval aj na ZOH 1964 v Innsbrucku). Počas pôsobenia v Armádnom telovýchovnom klube v Prahe, kam ho ako kulakovho syna zo silno nábožensky založenej rodiny „pretlačil“ na veľké prosenie slávny atlét Emil Zátopek, sa prebojoval do reprezentácie ČSR.

V 50. rokoch minulého storočia patril Michal Šoltýs medzi najlepších zjazdárov v Československej republike. Získal štyri tituly majstra ČSR a množstvo ďalších trofejí na pretekoch doma aj v zahraničí, predovšetkým v obrovskom slalome. Podarilo sa mu napríklad vyhrať putovné poháre na troch medzinárodných súťažiach na Slovensku – na Veľkej cene Demänovských jaskýň, vo Veľkonočnom slalome na Skalnatom Plese a na Putovnej cene Malej Fatry. Na archívnej fotografii Michal Šoltýs so svojimi niekdajšími pretekárskymi trofejami.

Napriek dlhodobo vysokej výkonnosti Michal Šoltýs nikdy neštartoval na vrcholnom podujatí. Tento paradox objasnil v Olympijskej revue 1/2010 slovami: „Bol som ako pretekár až na troch vrcholných podujatiach, ale ani raz som nesúťažil. Na MS 1954 v Aare som na úvodný obrovský slalom mal nastúpiť s číslom jeden. Lenže súčasťou slávnostného otvorenia MS bola návšteva kostola. Našej výprave ju vedenie v duchu komunistickej ideológie zakázalo, tak som sa ako veriaci zaradil k poľskej. Samozrejme, prasklo to a mňa preradili medzi náhradníkov. Mal som štartovať aj na ZOH 1956 v Cortine d´Ampezzo a na MS 1958 v Badgasteine. V oboch prípadoch som sa však  priamo v dejisku zranil v tréningu ešte pred prvým štartom. Bol som blbec, príliš som riskoval.“

Najťažšie zranenie utrpel Michal Šoltýs pred MS 1962 v Chamonix. Na kvalifikačných pretekoch v zjazde na Skalnatom Plese mal ťažký pád, ktorý si odniesli dolámané rebrá a ruky, aj chrbtica. Pol roka sa vylizoval z následkov, ale ešte sa vrátil. V roku 1965 presedlal na trénerstvo svojich detí. Trénerskú „jednotku“ získal popri zamestnaní. „Stále som sa vzdelával. Vďaka dobrej znalosti nemčiny som pravidelne študoval rakúsky časopis Schi im Welt. Veľmi veľa som sa naučil o psychológii. Z nej som mal na škole jednotku. Fakt som bol dobrý psychológ a motivátor. Ale naučil som sa aj robiť špičkový servis lyží,“ vysvetľoval v Olympijskej revue.

altAko trénerovi sa Michalovi Šoltýsovi podarilo to, čo mu nevyšlo ako pretekárovi. Dcéru Janku Šoltýsovú (ročník 1959) aj syna Michala Šoltýsa ml. (1956) pripravil tak, že sa dostali do reprezentácie ČSSR. A Janka dokonca ako len 16-ročná štartovala pod jeho vedením na ZOH 1976 v Innsbrucku! „Otec výborne ovládal teóriu zjazdárskej prípravy a bol ohromný psychológ. Vedel z nás dostať maximum,“ spomína Janka Gantnerová-Šoltýsová, z ktorej sa neskôr pod trénerským vedením Pavla Šťastného (otec bol však stále v pozadí ako jej radca a všestranný podporovateľ, napríklad vo firme Kästle pre ňu vybavoval špičkové lyže) na celé desaťročia stala najúspešnejšia zjazdárka slovenskej histórie. Ako prvá pretekárka z Východnej Európy (a dodnes jediná Slovenka) vyhrala preteky Svetového pohára – v decembri 1980 zjazd v Altenmarkte. Trikrát sa prebojovala na stupne víťaziek v pretekoch SP, štartovala na troch ZOH (jej najlepším výsledkom bolo piate miesto v zjazde v Sarajeve 1984), vyhrala celkove slalom v Európskom pohári 1975/76, v obrovskom slalome získala titul juniorskej majsterky Európy 1977 a v zjazde zlato na svetovej zimnej univerziáde 1983. Jej starší brat Michal pod otcovým vedením skončil deviaty v obrovskom slalome na juniorských ME 1974 v Jasnej, ale pre štúdium medicíny lyžiarsku kariéru neskôr predčasne ukončil.

Obaja mladší Šoltýsovci vyrastali na horskej Chate pri Zelenom Plese, kde Michal Šoltýs pôsobil v rokoch 1958 – 71 spoločne s manželkou ako chatár. Potom postupne viedol hotely Ždiaranka v Ždiari, Štart v Kežmarku (spolu 20 rokov), FIS na Štrbskom Plese a naposledy Club v Kežmarku. Úspešné pôsobenie v cestovnom ruchu a bohaté kontakty mu umožnili dlhodobo zabezpečiť svojim deťom kvalitný tréning aj lyžiarsky materiál. Na prípravu mimo zimy vždy využíval aj miesta, kde sa vo Vysokých Tatrách dlho držal sneh. Tam s deťmi trénoval do úmoru. Keď bolo treba získať povolenie na tréningy na ľadovcoch v zahraničí, Michal Šoltýs netají, že mu s tým často pomáhal niekdajší predseda Ústredného výboru ČSZTV Antonín Himl. „Pre lyžiarsky úspech sme spravili maximum. Žiadne dovolenky pri mori sme nepoznali, len lyžiarske,“ povedal pre Olympijskú revue.

Michal Šoltýs vyryl výraznú brázdu aj ako funkcionár. Bol členom Ústredného výboru Československého zväzu telesnej výchovy, niekoľko rokov šéfom slovenského zjazdového lyžovania. Pomáhal organizovať Veľkú cenu Slovenska vo Vysokých Tatrách v období, keď bola viackrát súčasťou seriálu Svetového pohára. A z jeho iniciatívy vzniklo v roku 1974 lyžiarske gymnázium v Kežmarku (oficiálne Internátna športová škola pri Gymnáziu P. O. Hviezdoslava), čo bol revolučný počin a predobraz neskorších športových škôl. S odvážnym nápadom našiel podporu vo vedení slovenskej telovýchovy, aj na ministerstve školstva. Vďaka tomu mohli do Kežmarku stiahnuť lyžiarske talenty z celého Slovenska. Ich „internátom“ sa stal hotel Štart, ktorému sám šéfoval.

 

!!! ČESŤ JEHO PAMIATKE !!!

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk