Top Aktuality

25.01.2021 Juniorskí reprezentanti SR ministerstvom hodení cez palubu

Ilustračný obrázok

20.01.2021 Katarína Pitoňáková a Samuel Sakál uspeli FIS pretekoch do Corele

Poprad

Ilustračný obrázok

19.01.2021 SLA dohodla spoluprácu so SAPUL a obnovuje vstup do Interski International

Poprad

19.01.2021 Odpovede SLA pre denník Šport

Poprad

Ilustračný obrázok

19.01.2021 MSJ a MS U23 vo Vuokatti dostalo zelenú

Dnes 19.1.2021 sa rozhodlo o uskutočnení MSJ a MS U23 v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia od 8.2. do 14.2.2021 vo fínskom stredisku Vuokatti. Organizátor nastavil tvrdé opatrenia voči Covid-19 a všetci účastníci budú musieť prejsť vstupným testovaním a zotrvať v "bubline" počas celého podujatia. Za Slovensko nastúpi 8 športovcov, ktorí nominačné kritéria plnili podľa Súťažného poriadku BÚ SLA vo forme FIS bodov a to nasledovne:

Ilustračný obrázok

18.01.2021 Vymyslené nominačné preteky ZSL v Jurgów-e prešetrí hlavný hygienik SR

Poprad

Ilustračný obrázok

17.01.2021 Vyjadrenia SLA cenzurované

Poprad

Ilustračný obrázok

15.01.2021 Aktualizácia: výmaz bývalých členov SLA v ISŠ

Poprad

Ilustračný obrázok

14.01.2021 Výmaz bývalých členov SLA v ISŠ

Poprad

Ilustračný obrázok

13.01.2021 Klaudia Medlová v prvých pretekoch SP v Kreischbergu v TOP 10

Poprad/Kreischberg

 záznamy 1 - 10 z 1407    nasledujúce   posledný »

20.12.2020 Poprad

Politici obetovali všetkých lyžiarov za zjazdárov

Našla sa údajne „zákonná“ cesta 

Slovenská lyžiarska asociácia si v piatok 18. 12. na MŠVVaŠ osobne prevzala rozhodnutie o zrušení osvedčenia o uznaní za národný športový zväz, o ktorom informovalo MŠVVaŠ na svojom webovom sídle v stredu 15.12. a ani tri dni po jeho zverejnení ho nedoručilo do sídla SLA. Rovnako tento dokument nebol doručený ani na medzinárodnú organizáciu FIS ani na SOŠV. Reverzné zverejňovanie informácií i samotný postup ministerstva potvrdil hrubý zásah do práv, autonómie a postavenia lyžiarskeho hnutia (SLA), na ktoré SLA upozorňovala už niekoľko týždňov. SLA upozorňuje na umelo vytvorené údajné „zákonné“ podmienky na zrušenie osvedčenia národného športového zväzu, čím ministerstvo poškodilo všetkých lyžiarov národného športového hnutia. Bežci, snoubordisti, akrobatickí lyžiari, skokani na lyžiach, severská kombinácia i lyžiari na tráve, ak sa budú chcieť zúčastniť FIS pretekov, budú tlačení do rozhodnutí, ktoré si sami neprajú. SLA už podniká právne kroky na svoju obranu, vyhlási aj zbierku, aby mohla súdne procesy dotiahnuť až do víťazného konca. Na vydanie rozhodnutia o zrušení osvedčenia SLA o uznaní za národný športový zväz neboli splnené zákonné podmienky a rozhodnutie ministerstva je vydané v rozpore so zákonom.

MŠVVaŠ vo svojom rozhodnutí o zrušení osvedčenia národného športového zväzu zo dňa 15.12.2020 označila dôvody pre zrušenie osvedčenia, na vytvorenie ktorých sa samo podieľalo. Kontrola stavu členskej základne ministerstvom aspoň v SLA neprebehla. Ministerstvo sa opiera o informácie z informačného systému MŠVVaŠ, ktorý je v skúšobnej prevádzke a nie je záväzným právnym dokumentom. Keďže ministerstvo informovalo FIS o údajnom odobratí osvedčenia SLA o uznaní za národný športový zväz (a to dňa 01.12.2020, t.j. dva týždne pred vydaním oficiálneho rozhodnutia o zrušení predmetného osvedčenia), FIS už dňa 02.12.2020 pozastavil výkon členských práv SLA a kompetencie boli dočasne presunuté na SOŠV, tak SLA bolo znemožnené vykonávať svoje povinnosti voči športovcom, ako to ukladá zákon. Kontrolná činnosť Ministerstva financií SR v SLA nebola v deň vydania rozhodnutia o zrušení osvedčenia ešte riadne ukončená (len 18.12. boli odovzdané doplňujúce dokumenty), ale poslanec NR SR Karol Kučera už 16.12. mediálne prezentoval výsledky kontroly v TV jedného z denníkov. (pričom ten istý poslanec informoval dňa 1.12. na svojom FB profile, že SLA bol zrušený štatút národného športového zväzu, čo v danom čase nebola pravda,  a po týždni ho vymazal). Naozaj ide o očistu športu?

Napriek masívnemu mediálnemu tlaku, vytvorenému za pomoci politikov, Vlha Teamu a jasne definovateľných záujmových skupín, SLA ešte stále zastrešuje absolútnu väčšinu lyžiarov  či snoubordistov Slovenska. Od prvých klamstiev o SLA až dodnes je SLA odhodlaná zabojovať o športovcov, pravdu a demokraciu. Nielenže sú športovci ničení pandémiou, ale aj politickými vplyvmi. Na príklade SLA je vidieť, ako vynaliezavo je možné ohnúť zákony „správnym“ smerom a pomôcť vyvoleným subjektom vytvoriť priestor na víťazstvo. To nie je žiadna fair play, o záujmoch športovcov ani nehovoriac,“ uviedol na margo tejto situácie Ivan Ivanič, prezident SLA.

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk