Top Aktuality

Ilustračný obrázok

26.02.2021 Odštartovali MS v Oberstdorfe (GER)

Šprintom klasickou technikou odštartovali naši reprezentanti účasť na 42 Majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nemeckom Oberstdorfe. Alenu Procházkovú s číslom 43 od postupu do top 30 delili zhruba tri sekundy a obsadila 40 miesto. Barbora Klementová s číslom 60 finišovala na 59 mieste zo 112 štartujúcich. Naše pretekárky svojimi výsledkami si jemne vylepšili ich výkonnostné (papierové) nasadenie zo štartovej listiny. Najbližšie sa predstaví Ján Koristek na Skiathlone a v závere týždňa uvidíme ženský tímový šprint. Program ďalej pokračuje vytrvalostnými pretekmi s intervalovým štartom, kde na 10km voľnou technikou pobežia Procházková s Klementovou a na 15km voľnou technikou vybehne Koristek.

Ilustračný obrázok

26.02.2021 FIS výzva WE4SKI NORDOQ 26.2.-21.3.2021

Ilustračný obrázok

26.02.2021 Minister MŠVVaŠ rozhodol a potvrdil, že zamestnanci, ktorí rozhodovali v konaní voči SLA, porušili zákon

Poprad

Ilustračný obrázok

26.02.2021 Legenda slovenského lyžovania Ladislav Harvan má 90 rokov

Ilustračný obrázok

25.02.2021 FIS výzva WE4SKI NORDOQ 26.2.-21.3.2021

Ilustračný obrázok

23.02.2021 Biela Stopa sa pobeží virtuálne

Vplyvom pandemických okolností sa organizačný výbor Bielej stopy 2021 rozhodol zorganizovať virtuálne preteky, kde si každý účastník tohto podujatia odbehne a odmeria zabehnutý čas prostredníctvom vlastných smart hodiniek alebo mobilného telefónu. Veríme ,že privítate aj takúto formu pretekov Bielej stopy.

Ilustračný obrázok

22.02.2021 Vydarený víkend SLP na Látkach

Úvodné preteky sezóny i SLP v behu na lyžiach sa podarilo odštartovať na Látkach. Výborné poveternostné i snehové podmienky dotvorili účastníkom počas víkendu krásne zážitky. V okolí bolo k dispozícií až 35km bežeckých tratí. Aktuálna pandemická situácia rozdeľuje aj pohľady klubov na samotnú účasť, či neúčasť na podujatiach. Samozrejme na prvom mieste je zdravie všetkých účastníkov a sezóna z pohľadu možnosti realizácie športovej prípravy nie je úplne fér.

Ilustračný obrázok

21.02.2021 Naši mladí alpskí lyžiari získlali deväť pódiových umiestnení na FIS Children CUP Serbia a BIH

Kopaonik, Serbia a Bjelašnica, Bosna i Hercegovina

Ilustračný obrázok

21.02.2021 Naši mladí alpskí lyžiari získlali deväť pódiových umiestnení na FIS Children CUP Serbia a BIH

Kopaonik, Serbia a Bjelašnica, Bosna i Hercegovina

Ilustračný obrázok

19.02.2021 Adam Žampa - životný úspech v obrovskom slalome mužov na MS v zjazdovom lyžovaní

Cortina d´Ampezzo, Taliansko

 záznamy 1 - 10 z 1431    nasledujúce   posledný »

02.02.2021 Poprad

AD: FIS je bezradná, čaká na slovenské rozhodnutie, Róbert Kotian, 27.1.2021, a Trojuholník, Róbert Kotian, 29.1.2021, denník Šport

Denník Šport potvrdil, že MSVVaŠ zaviedlo verejnosť aj FIS

Slovenská lyžiarska asociácia upozorňuje na skreslené informácie o stave v slovenskom lyžovaní zverejnené v dvoch článkoch denníka Šport 27. a 29. 1.2021 a považuje za potrebné ich uviesť na pravú mieru.

AD: Fis je bezradná, čaká na slovenské rozhodnutie: V článku sa píše: „...zablokovaná vo štvoruholníku Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - SOŠV – SLA - ZSL a riešenie nie je na dohľad.“ Riešenie nikto nehľadal a ani nehľadá. MŠVVaŠ už dňa 1.12.2020 listom adresovaným FIS vyhlásilo, že SLA nie je národným športovým zväzom a spôsobilo mediálny lynč osôb a celej organizácie SLA a zastavila jej financovanie, pričom v danom čase ešte nebolo vydané ani rozhodnutie o zrušení osvedčenia o uznaní SLA za národný športový zväz.

„Pritom ešte 7. januára FIS vo svojom liste všetkým zainteresovaným účastníkom reagovala na diskusiu na Slovensku, kto môže byť zástupca slovenského lyžovania vo FIS,...“ Na Slovensku žiadna diskusia o tom, kto má byť národným športovým zväzom v lyžovaní, neprebehla. Lebo ak by prebehla, musel by každý vidieť jasný rozdiel medzi SLA a ZSL, ktorý nespočíva len v počte členov:

 

Kvalitatívny rozdiel medzi SLA a ZSL

                            ZSL                                                                                SLA

 • 1.12.2020 mediálny lynč SLA spustený bývalými členmi SLA – výlučne zjazdármi, ktorí nikdy súdne nepreukázali, že SLA pochybila
 • ZSL podľa stanov nevykonáva žiadnu starostlivosť o reprezentáciu a vzdelávanie „vykonáva podporu a rozvoj detí a mládeže, ďalej šport pre všetkých“, nevykonáva činnosť pre odvetvia mimo zjazdového lyžovania
 • ZSL nie je riadená kolektívne, podľa stanov, dvaja členovia výkonného výboru môžu rozhodnúť o čomkoľvek a proti tomu nie je opravný prostriedok (odvolanie), jeden štatutár rozhoduje o podpise zmluvy do 500 tisíc €
 • ZSL nemá zverejnený transparentný účet na „údajné“ sponzorské peniaze, z ktorého by bolo možné sledovať financovanie združenia, má netransparentné financovanie
 • ZSL má v stanovách spôsob výberu  delegátov na konferenciu (najvyšší orgán združenia), ktorý nezohľadňuje počet športovcov, úroveň súťaže. 1 klub má len 1 hlas bez ohľadu na to, koľko členov má klub.
 • V ZSL nie je garantovaná   stanovách autonómia športových odvetví (úsekov), podľa momentálneho stavu je absolútna majorita zjazdového lyžovania.
 • Marketingovú spoločnosť ZSL Marketing s. r. o., https://orsr.sk/vypis.asp?ID=413008&SID=2&P=1  

vlastní ako jediný spoločník, fyzická osoba, výkonný viceprezident ZSL, Ladislav Smolen

Výnosy z činnosti tejto spoločnosti pripadajú tejto fyzickej osobe.

http://www.slovak-ski.sk/top-aktuality/stanovisko-prezidenta-sla-k-listu-p.-smolena.html

https://spis.korzar.sme.sk/c/4577134/popradske-osbd-ma-dve-predstavenstva-a-dvoch-riaditelov.html

https://spis.korzar.sme.sk/c/4518504/kvoli-tahaniciam-na-osbd-takmer-prisli-najomnici-o-teplo.html 

 • ZSL má podľa medializovaných informácií  4000 členov (z toho iba majsterku sveta v zjazdovom lyžovaní a niekoľko juniorských reprezentantov v zjazdovom lyžovaní)
 • ZSL sa vyjadruje o údajnom poškodzovaní najlepších reprezentantov SR zo strany SLA bez akéhokoľvek zákonného dôkazu a dokumentu,  pričom toto vyjadrenie je nepravdivé, čím ich počas prebiehajúcej sezóny vťahuje do svojich ambícii a úmyslov prevziať riadenie národného športového zväzu.
 • SLA k dnešnému dňu  neporušila žiadny právny predpis na to, aby jej bolo zrušené osvedčenie o uznaní za národný športový zväz
 • v SLA sú takmer všetci reprezentanti všetkých odvetví (vrátane Žampovcov), olympionici a talentovaná mládež. Zo SLA prestúpili do ZSL len menšinová časť športovcov a členov
 • v SLA sú združení všetci organizátori podujatí všetkých vekových kategórií a športových odvetví až celosvetového významu
 • SLA má kolektívne, viacúrovňové riadenie, založené na demokratických princípoch voľby členov podľa zákona o športe
 • SLA je riadená športovcami
 • SLA má prehľadné zverejňovanie všetkých dokumentov, zápisov, poriadkov, smerníc ako aj celý spôsob financovania a všetky transparentné účty vrátane sponzorského
 • SLA má autonómiu každého športového odvetvia, ktoré si zároveň samo (bez zásahu iného športového odvetvia) rozdeľuje všetky financie, ktoré do SLA prinesie pre jeden športový úsek. SLA delegačný kľúč prerokovala s MŠVVaŠ, SOšV a ombudsmanom, ktorí ho preskúmali a navrhli, ako jediné možné riešenie, pre športovú organizáciu, ktorá zastrešuje 7 rôznych športových odvetví. Vďaka tomu žiadne z 2 odvetví nemôžu prehlasovať zvyšných 5 podľa stanov. Ich činnosť a rozhodovanie je nielen na demokratických princípoch, ale  je nemajoritné pre jedno športové odvetvie.
 • SLA je 100% vlastníkom marketingovej spoločnosti FIRN SLA s.r.o. https://orsr.sk/vypis.asp?ID=409219&SID=8&P=1
 • k 15.1.2021 má 7434 členov , reprezentantov všetkých odvetví (vrátane Žampovcov), olympionikov a talentovanej mládeže. A niekoľko nádejných lyžiarov na úseku skokov na lyžiach a severskej kombinácii v žiackom veku.
 • SLA sa doteraz nevyjadrovala k pravdivosti vyjadrení vrcholových športovcov a ich realizačných tímov, aby neovplyvnila ich výsledky počas prebiehajúcej sezóny. SLA má uzavreté zmluvy s týmito vrcholovými športovcami a ich tímami, kde im nadštandardne  a na úkor ostatných reprezentantov odstúpila, ako jediný člen FIS, všetky marketingové práva a umožnila im zabezpečiť jedinečný a nadštandardný príjem, mimo potrebných nákladov na plnohodnotnú športovú prípravu. Podľa týchto zmlúv vždy SLA dodržala všetky svoje povinnosti a nevyjadrovala sa doteraz k plneniu povinnosti a práv športovcov a ich realizačných tímov voči SLA a ostatným reprezentantom, olympionikom, športovcom a mládeži v SLA.

 

MŠVVaŠ svojím rozhodnutím zo dňa 1.12.2020 (napriek uvedeným kvalitatívnym rozdielom) spustilo nedôstojný boj o navyšovanie počtu členov v oboch združeniach. Najzásadnejšie však je, že ministerstvo necháva FIS v stave neinformovanosti, a tým blokuje SLA peniaze z FIS a dokonca bez udania dôvodu napriek avízu zo dňa 19.11.2020, že ministerstvo poukazuje aj posledný príspevok z MŠVVaŠ pre reprezentantov SR podľa zmluvy so SLA z roku 2020, tento následne bezdôvodne zablokovalo a nevyplatilo.

V článku sa ďalej uvádza: „Člen vedenia ZSL Ladislav Smolen vo svojej reakcii na tento list na stránke ZSL napísal: „Naša spoločná úloha je zvýšiť počet našich členov tak, aby sme mali najneskôr v pondelok 11. januára 2021 viac. Ku dnešnému dňu máme takéto čísla: 2717 členov a 92 klubov. To znamená, že do pondelka 11. januára 2021 do 16:00 potrebujeme zvýšiť členskú základňu o 2200 členov.“  11. januára 2021 musel na webe ZSL Ladislav Smolen takýto status napísať? O čo sa teda ministerstvo dňa 1.12.2020 opieralo, keď odňalo SLA štatút a poslalo informačný list na FIS? Ministerstvo politicky zasiahlo do lyžiarskeho hnutia. Vybralo si vlastného favorita, bez ohľadu na zákonný postup!

AD: Trojuholník: Na tvrdenie Róberta Kotiana, že „Zrejme bude nutné prijať politické rozhodnutie“, aby bolo možné vyriešiť dnešný stav v lyžovaní, SLA tvrdí, že naopak, už nie je možné politické rozhodnutie. Práve politické rozhodnutie štátneho tajomníka MŠVVaŠ odoslaním listu na FIS dňa 1.12.2020, ktorý obsahoval nepravdivé informácie o členskej základni SLA a ZSL a spôsobil tento chaos v lyžovaní, zaťažil SOŠV, poškodil nielen reprezentáciu  SR, ale aj všetkých členov SLA a vytvoril polarizáciu v členskej základni celého lyžovania na svahoch.

Nie politické rozhodnutie, ani mediálne, čoho sme práve svedkami. V právnom štáte jediné rozhodnutie, ktoré je možné v dnešnej situácii, je zákonné rozhodnutie!

Zákonnými rozhodnutiami v danom prípade môže byť jedine:

1.) rozhodnutie ministra MŠVVaŠ, ktorý vydá pokyn na preskúmanie zákonnosti a odôvodnenosti rozhodnutia sekcie športu, v ktorom bolo rozhodnuté o zrušení osvedčenia o uznaní SLA za  národný športový zväz č. 2020/16315:20-E1320 zo dňa 14.12.2020, voči ktorému SLA nemohlo podať riadny opravný prostriedok (odvolanie). Konanie nebolo v súlade s príslušnými zákonmi SR a Ústavou SR, pričom SLA ani nebolo umožnené sa vyjadriť k predmetnému konaniu a jeho podkladom,  a teda ministerstvo nepostupovalo v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkom konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a nedalo im príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Peter Dedík, generálny riaditeľ sekcie športu a Branislav Mráz, štátny radca, uvedený v predmetnom rozhodnutí ministerstva, sa v danom konaní vôbec nezaoberali zákonnou povinnosťou: svedomite a zodpovedne sa zaoberať každou vecou, ktorá je predmetom konania, vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov a použiť najvhodnejšie prostriedky, ktoré vedú k správnemu vybaveniu veci a ktorá musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci.

2.) rozhodnutie súdu o zákonnosti rozhodnutia ministerstva o zrušení osvedčenia o uznaní za  národný športový zväz č. 2020/16315:20-E1320 zo dňa 14.12.2020 vydaného MŠVVaŠ SR, na ktorý sa SLA obrátila už v decembri 2020 a urgovala v januári 2021, ktorý by mohol prijať rozhodnutie v danej veci, a nie ten istý človek, ktorý túto politickú frašku zapríčinil.

K údajom z informačného systému športu SLA uvádza:

Podľa zákona o športe má povinnosť údaje o členoch a ich počte (zdrojovú databázu) v športovej organizácii táto organizácia viesť na svojom webovom sídle. SLA túto povinnosť má a malo vždy splnené aj k 01.12.2020, 14.12.2020, 12.01.2021 a aj zabezpečilo ich zákonný dôkaz potvrdený notárom ku dňom 1.12.2020 a 15.01.2021.

S týmito údajmi sa nezhodujú údaje, ktoré ministerstvo uviedlo vo svojich vyjadreniach zo dňa 01.12.2020 pre FIS, z ktorých ministerstvo vychádzalo v rozhodnutí o zrušení osvedčenia SLA o uznaní za národný športový zväz dňa 14.12.2020 a ktoré ministerstvo znovu uviedlo dňa 12.01.2021 pre FIS. Údaje uvedené v informačnom systéme športu nemôžu byť záväzné a ministerstvo z nich nemôže vychádzať, pretože systém nie je plne funkčný a úplný, tak ako uviedol Najvyšší kontrolný úrad SR vo svojej správe dňa 18.12.2020.

Ministerstvo neoslovilo, ani nekontaktovalo SLA o overenie veľkosti členskej základne SLA do dnešného dňa napriek viacerým upozorneniam SLA. Napriek žiadostiam zo strany SLA ministerstvo dodnes SLA neoznámilo, že  príslušný register (informačný systém športu) je plne funkčný.

Zákon o športe 440/2015 Z.z. Prechodné ustanovenia § 104:

ods.3) Povinnosť zverejňovať údaje na webovom sídle športovej organizácie trvá do času, kým tieto údaje nebudú zverejňované v príslušných registroch informačného systému športu.

Ods. 4) Športové organizácie a iné osoby, ktoré zadávajú údaje do informačného systému športu, sú povinné doplniť údaje do jednotlivých registrov do troch mesiacov od oznámenia o funkčnosti príslušného registra.

 

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk