Top Aktuality

Ilustračný obrázok

20.01.2020 Pozrite si LIVE prenos z 39. FIS INTERKRITERIA vo Vrátnej

Ilustračný obrázok

19.01.2020 Sivoková na YOG-u v Lausanne 2 x úspešná v kvalifikácii

Naši športovci Kristína Sivoková, Timea Mazúrová, Denis Tilesch a Matúš Oravec nás reprezentujú na podujatí YOG v Lausanne 2020 v bežeckom lyžovaní. Pretekov v behu na lyžiach sa zúčastňuje 49krajín. Všetci naši zástupcovia sa predstavili na netradičnom, avšak vzrušujúcom formáte podujatia XCX Cross- Country Cross-u. Šprintérska trať doplnená o technické pasáže(terénne vlny, ostré zákruty, slalomová trať do kopca, skok, striedavé vlny). Najlepšie sa zatiaľ darí Sivokovej, ktorá si poradila s kvalifikáciou pri XCX, kde obsadila postupové 26 miesto a vo vyraďovacích rozjazdách skomčila na konečnom 30 mieste. V šprinte voľnou technikou sa Sivoková ešte zlepšila a 19 miesto v kvalifikácii ju posunulo do vyraďovacích rozbehov s konečným 27 miestom. Chlapcom štastie neprialo a po výbornom prvom kole zahodil svoje šance na postup Denis Tilesch po technickom páde v rýchlom zjazde pri prejazde pravotočivej zákruty.

Ilustračný obrázok

19.01.2020 Na Zimných hrách veteránov naši s medailovými úspechmi

V dňoch 10.-19.1.2020 sa uskutočnili tretie Zimné hry veteránov v Rakúskom Insbrucku. V dvanástich športoch súťažilo viac ako tritisíc športovcov. Bežecké lyžovanie sa uskutočnilo v Seefelde, kde sa minulý rok konali Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. Na štart pretekov sa postavila aj štvorčlenná výprava Slovenských pretekárov v behu na lyžiach.

Ilustračný obrázok

18.01.2020 Petra Vlhová v obrovskom slalome v Sestriere prvá!

,Sestriere

Ilustračný obrázok

17.01.2020 FIS Development Alpine Coaches Seminar 2020

--- POZOR POZOR!!!

Ilustračný obrázok

17.01.2020 19.1.2020 Štrbské bežky

Ilustračný obrázok

17.01.2020 Pozrite si LIVE prenos z 1. a 2. kola SLP Predžiakov v Jasnej

Ilustračný obrázok

16.01.2020 Pozor zmena!!! Nový termín pre preteky Biela stopa 2020

- Po prvýkrát v histórii pretekov Biela stopa, vzhľadom na dlhodobú predpoveď počasia a súčasnú nedostatočnú snehovú pokrývku na tratiach sa organizačný výbor rozhodol zmeniť termín pretekov z 25.-26. januára 2020 na 7.- 8. marca 2020.

Ilustračný obrázok

15.01.2020 Po Zahrebe, zlaté aj Flachau

Ilustračný obrázok

14.01.2020 Petra Vlhová obhájila prvenstvo vo Flachau

 záznamy 1 - 10 z 1188    nasledujúce   posledný »

10.06.2019 ---- Slovenská lyžiarska asociácia predstavuje novinku, vďaka ktorej bude aj finančne pokrytý športový rozvoj talentovaných lyžiarov u nás.

Od prvého mája funguje v slovenskom lyžovaní nový systém výchovy lyžiarskych nádejí. Hlavným cieľom vzniku tzv. ProSki tímov je snaha Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), ktorá tento projekt zastrešuje, udržať pri lyžovaní talenty, ktoré u nás dlhodobo strácame najmä po dovŕšení 15-16 rokov. V rámci tohto projektu tak najväčšie talenty dostanú nielen finančné zabezpečenie na kvalitnú prípravu, ale aj absolútne profesionálny prístup v každej relevantnej časti potrebnej na ich športový rozvoj, vrátane špičkových trénerov, mentálneho koučingu či fyzioterapie.

 

 V prvej etape prišlo zatiaľ k založeniu dvoch Národných lyžiarskych centier (NLC) – NLC Alpine pre alpské disciplíny a NLC-Nordic pre bežecké disciplíny (v strednodobom horizonte vrátane severských disciplín). Pokiaľ ide o snowboard a freestyle, v úvodnej fáze budú ich najtalentovanejší športovci zaradení v rámci existujúcich NLC, v priebehu roka – dvoch však SLA počíta so vznikom špecializovaného NLC aj pri týchto športových lyžiarskych disciplínach (NLC Modern).

 

„Projekt formovania národných lyžiarskych centier som ako svoj nosný ohlásil hneď po svojom nástupe do pozície najskôr zastupujúceho prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie ešte v roku 2017. Jeho vzniku predchádzali diskusie tak na jednotlivých úsekoch, ako aj s rodičmi športovcov. Nakoniec bol jednohlasne schválený na predsedníctve SLA. Všetky naše kroky aj v rámci tohto projektu sú vedené profesionálne a transparentne, k úspechom a športovému naplneniu našich juniorských talentovaných lyžiarov do 23 rokov, a nie k parciálnym osobným prospechom jednotlivých trénerov alebo zástupcov úsekov v SLA,“ povedal na margo projektu prezident SLA Ivan Ivanič.

 

SLA plánuje projekt zastrešovať minimálne 4-5 rokov. Na zaradenie do ProSki tímu budú musieť lyžiari splniť vopred jasné kritériá. V rámci každého tímu budú lyžiari rozdelení do dvoch výkonnostných kategórií. Najtalentovanejším, spĺňajúcim všetky prísne výkonnostné kritériá, budú zo strany asociácie uhradené komplet náklady na prípravu a preteky v rámci jednej sezóny. Zvyšným bude členstvo v tíme uhradené na 50%. „Rátame s tým, že na zabezpečenie projektu v pilotnej sezóne bude potrebných celkovo až 500.000,- EUR. Rozpočet na novú sezónu na projekt už máme pokrytý kombináciou štátnych, vlastných a sponzorských financií. V prípade úspešného dotiahnutia rokovania s ďalším sponzorom by podmienky pre fungovanie tímov v rámci projektu mohli byť ešte lepšie,“ poznamenáva Ivan Ivanič.

 

O talentovaných športovcov sa v oboch tímoch budú starať špičkoví rešpektovaní odborníci z rôznych oblastí. Hlavným trénerom tímu alpských disciplín bude Talian Reinhard Leiter, druhý tím bude mať pod palcom Ján Valuška. Ku konzultantom patrí napríklad aj bývalý úspešný bežec na lyžiach Ivan Hudač, momentálne pôsobiaci ako tréner v zahraničí, ktorý projekt NLC a vznik ProSki tímov privítal: „Možno sa v kútiku duše pýtam, že prečo až teraz. Ale som rád, že sa na Slovensku predsa len vraciame k systematickej a strešnej podpore lyžiarskych talentov. Ja sám som vyšiel z liahne niekdajších centier talentovanej mládeže a športových stredísk. No kým u nás sme po zmene režimu postupne tento systém podpory mladých talentov ukončili, v zahraničí v ňom v lyžiarsky úspešných krajinách pokračovali. Každá krajina má určite svoju schému pri hľadaní a výchove talentov, ktorá je prispôsobená najmä jej geografickým podmienkam a tiež ekonomickej a finančnej situácii. Takmer všetky však majú hlavné črty výberu a výchovy talentov spoločné. Všade sa snažia o takú finančnú podporu, ktorá umožní v nižších kategóriách udržať v lyžiarskom športe masovosť. Pretože kvalita a talenty môžu vzísť len z kvantity a záujmu,“ dodáva Ivan Hudač.

 

Zjazdár Adam Žampa na margo nového systému výchovy lyžiarskych talentov uviedol:  „Všetci vieme, že lyžovanie mládeže je individuálny šport, ktorý sa ale trénuje v družstve alebo v nejakej prípravnej skupine. Tréning v takomto formáte je vždy výrazne prínosnejší pre každého jednotlivca ako individuálna príprava. A v juniorskom veku, kedy sa jazdia väčšinou všetky disciplíny a nie je ešte jednoznačná špecializácia, ako v kategórii dospelých, je to jednoznačne najefektívnejší spôsob výchovy a prípravy talentovanej mládeže.“

Reportáž TA3 z tlačovej konferencie SLA

Článok Markíza z tlačovej konferencie SLA

-Slovenská lyžiarska asociácia-

 

Fotogaléria

 
© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk