Kalendár podujatí

jún
30
P R E
júl
6

Letná liga mládeže - 2.kolo

Žlté Piesky, Banská Bystrica

P
júl
6

Letná liga mládeže - 2.kolo

Žlté Piesky, Banská Bystrica

P

Zápis do ISŠ registra športovcov / šp.odborníkov

Top Aktuality

Ilustračný obrázok

10.06.2019 Smerom k novej Vlhovej či Bátorymu

---- Slovenská lyžiarska asociácia predstavuje novinku, vďaka ktorej bude aj finančne pokrytý športový rozvoj talentovaných lyžiarov u nás.

Ilustračný obrázok

10.06.2019 Pokyn pre vydanie SLA / FIS licencie 2019/20

--- Informujeme, že Oddelenie registrácii SLA zahájilo spracovanie pretekárskych licencií SLA a FIS pre nadchádzajúcu súťažnú sezónu 2019/20.

Ilustračný obrázok

07.06.2019 Šport mládeže (kluby) 2019

--- Informujeme, že na základe uznesenia Predsedníctva SLA č. 8/2019 zo dňa 05.06.2019 bolo schválené prerozdelenie finančných prostriedkov z kapitoly Šport mládeže (kluby) 2019.

Ilustračný obrázok

07.06.2019 Všetkým klubom SLA : Nezabudnite sa zapísať do registra, máte na to ešte mesiac!

--- Konatelia všetkých klubov s príslušnosťou k SLA, dovoľujeme si Vás touto cestou upozorniť na splnenie zákonnej povinnosti v zmysle zákona č.346/2018 Z.z. o registri mimovládnych organizácií, z ktorého vám vyplývajú určité povinnosti.

Ilustračný obrázok

07.06.2019 Predĺženie platnosti členstva v SLA

Vzhľadom k tomu, že dňom 31.5.2019 väčšine členom/klubom uplynie platnosť členstva v SLA, je potrebné si naštudovať, ako postupovať pri obnove členstva.

Ilustračný obrázok

05.06.2019 Druhé sústredenie NLC BÚ SLA v Chorvátsku

Členovia Národného lyžiarského centra (NLC) BÚ SLA, reprezentácie i talentovanej mládeže sa spoločne presunuli na druhé spoločné sústredenie v Chorvátsku. Príprava zameraná na špeciálny tréning v behu na kolieskových lyžiach je cielene postavená do overenej lokality s dobrými cestami. Výborným spestrením náročného tréningu je využívanie prímorského prostredia. Koordináciu a zabezpečenie akcie majú na starosti tréneri Valuška a Holienčík.

Ilustračný obrázok

30.05.2019 Medzinárodná komisia SLA opäť v akcii na Konferencii FIS 2019

--- Zasadnutím Komisie technických delegátov alpských disciplín a Komisie rýchlostného lyžovania sa začala pravidelná letná Konferencia FIS v chorvátskom letovisku Cavtat.

Ilustračný obrázok

24.05.2019 Odborný seminár pre kluby ASPKN

-- V mene Asociácie športových klubov Piešťany Vás srdečne pozývame na seminár organizovaný v spolupráci s Učenou právnickou spoločnosťou dňa 04.06.2019 v Piešťanoch.

Ilustračný obrázok

24.05.2019 Ďakovný list prezidenta SLA, informácie o spúšťanom projekte Národných lyžiarskych centier

Ilustračný obrázok

24.05.2019 Výzva - Členstvo v SLA

Výzva všetkým členom SLA!

 záznamy 1 - 10 z 1093    nasledujúce   posledný »

10.06.2019 ---- Slovenská lyžiarska asociácia predstavuje novinku, vďaka ktorej bude aj finančne pokrytý športový rozvoj talentovaných lyžiarov u nás.

Od prvého mája funguje v slovenskom lyžovaní nový systém výchovy lyžiarskych nádejí. Hlavným cieľom vzniku tzv. ProSki tímov je snaha Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), ktorá tento projekt zastrešuje, udržať pri lyžovaní talenty, ktoré u nás dlhodobo strácame najmä po dovŕšení 15-16 rokov. V rámci tohto projektu tak najväčšie talenty dostanú nielen finančné zabezpečenie na kvalitnú prípravu, ale aj absolútne profesionálny prístup v každej relevantnej časti potrebnej na ich športový rozvoj, vrátane špičkových trénerov, mentálneho koučingu či fyzioterapie.

 

 V prvej etape prišlo zatiaľ k založeniu dvoch Národných lyžiarskych centier (NLC) – NLC Alpine pre alpské disciplíny a NLC-Nordic pre bežecké disciplíny (v strednodobom horizonte vrátane severských disciplín). Pokiaľ ide o snowboard a freestyle, v úvodnej fáze budú ich najtalentovanejší športovci zaradení v rámci existujúcich NLC, v priebehu roka – dvoch však SLA počíta so vznikom špecializovaného NLC aj pri týchto športových lyžiarskych disciplínach (NLC Modern).

 

„Projekt formovania národných lyžiarskych centier som ako svoj nosný ohlásil hneď po svojom nástupe do pozície najskôr zastupujúceho prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie ešte v roku 2017. Jeho vzniku predchádzali diskusie tak na jednotlivých úsekoch, ako aj s rodičmi športovcov. Nakoniec bol jednohlasne schválený na predsedníctve SLA. Všetky naše kroky aj v rámci tohto projektu sú vedené profesionálne a transparentne, k úspechom a športovému naplneniu našich juniorských talentovaných lyžiarov do 23 rokov, a nie k parciálnym osobným prospechom jednotlivých trénerov alebo zástupcov úsekov v SLA,“ povedal na margo projektu prezident SLA Ivan Ivanič.

 

SLA plánuje projekt zastrešovať minimálne 4-5 rokov. Na zaradenie do ProSki tímu budú musieť lyžiari splniť vopred jasné kritériá. V rámci každého tímu budú lyžiari rozdelení do dvoch výkonnostných kategórií. Najtalentovanejším, spĺňajúcim všetky prísne výkonnostné kritériá, budú zo strany asociácie uhradené komplet náklady na prípravu a preteky v rámci jednej sezóny. Zvyšným bude členstvo v tíme uhradené na 50%. „Rátame s tým, že na zabezpečenie projektu v pilotnej sezóne bude potrebných celkovo až 500.000,- EUR. Rozpočet na novú sezónu na projekt už máme pokrytý kombináciou štátnych, vlastných a sponzorských financií. V prípade úspešného dotiahnutia rokovania s ďalším sponzorom by podmienky pre fungovanie tímov v rámci projektu mohli byť ešte lepšie,“ poznamenáva Ivan Ivanič.

 

O talentovaných športovcov sa v oboch tímoch budú starať špičkoví rešpektovaní odborníci z rôznych oblastí. Hlavným trénerom tímu alpských disciplín bude Talian Reinhard Leiter, druhý tím bude mať pod palcom Ján Valuška. Ku konzultantom patrí napríklad aj bývalý úspešný bežec na lyžiach Ivan Hudač, momentálne pôsobiaci ako tréner v zahraničí, ktorý projekt NLC a vznik ProSki tímov privítal: „Možno sa v kútiku duše pýtam, že prečo až teraz. Ale som rád, že sa na Slovensku predsa len vraciame k systematickej a strešnej podpore lyžiarskych talentov. Ja sám som vyšiel z liahne niekdajších centier talentovanej mládeže a športových stredísk. No kým u nás sme po zmene režimu postupne tento systém podpory mladých talentov ukončili, v zahraničí v ňom v lyžiarsky úspešných krajinách pokračovali. Každá krajina má určite svoju schému pri hľadaní a výchove talentov, ktorá je prispôsobená najmä jej geografickým podmienkam a tiež ekonomickej a finančnej situácii. Takmer všetky však majú hlavné črty výberu a výchovy talentov spoločné. Všade sa snažia o takú finančnú podporu, ktorá umožní v nižších kategóriách udržať v lyžiarskom športe masovosť. Pretože kvalita a talenty môžu vzísť len z kvantity a záujmu,“ dodáva Ivan Hudač.

 

Zjazdár Adam Žampa na margo nového systému výchovy lyžiarskych talentov uviedol:  „Všetci vieme, že lyžovanie mládeže je individuálny šport, ktorý sa ale trénuje v družstve alebo v nejakej prípravnej skupine. Tréning v takomto formáte je vždy výrazne prínosnejší pre každého jednotlivca ako individuálna príprava. A v juniorskom veku, kedy sa jazdia väčšinou všetky disciplíny a nie je ešte jednoznačná špecializácia, ako v kategórii dospelých, je to jednoznačne najefektívnejší spôsob výchovy a prípravy talentovanej mládeže.“

Reportáž TA3 z tlačovej konferencie SLA

Článok Markíza z tlačovej konferencie SLA

-Slovenská lyžiarska asociácia-

 

Fotogaléria

 
© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk