Top Aktuality

Ilustračný obrázok

13.11.2017 Pokyny k vystaveniu pretekárskej licencie športovca SLA na súťažnú sezónu 2017/18

---- Na vedomie: Športovým organizáciám s príslušnosťou k SLA, ktorých pretekári štartujú na celonárodnej súťaži SLA vo svojej kategórii.

Ilustračný obrázok

13.11.2017 Spomienkové stretnutie na lyžiarsku organizátorskú legendu

--- Uplynulú sobotu, 11.11.2017 sa v hoteli Patria na Štrbskom Plese uskutočnilo spomienkové stretnutie žijúcich pamätníkov na Ing. Karola Suchánka /1917 - 1980/, z príležitosti jeho nedožitého 100 - tého výročia narodenia. Spomienkové stretnutie zorganizovali jeho traja synovia Karol /1944/, Boris /1954/ a Dalibor /1955/ a pozvali naň viac ako stovku jeho bývalých spolupracovníkov, tak zo štátnych kúpeľov zo Štrbského Plesa, ako aj z organizačných výborov /OV/ lyžiarskych pretekov o Tatranský pohár i Veľkú cenu Slovenska.

Ilustračný obrázok

12.11.2017 Skvelé víťazstvo Petry Vlhovej v Levi

Petra Vlhová zvíťazila v prvom slalome novej sezóny Svetového pohára v Levi s odstupom desatiny sekundy pred druhou američankou Mikaelou Shiffrin a 1.35 sekundy pred treťou pretekárkou, švajčiarkou Wendy Holdener. Petra včerajsím víťazstvom nadviazala na výhru v poslednom slalome minulej sezóny v Aspene, kde zdolala Mikaelu s náskokom 24 stotín. Môžeme sa tešiť na ich súboje počas celej série pretekov Svetového pohára.  Po pretekoch vo Fínsku sa Petra najbližšie predstaví v slalome a obrovskom slalome v americkom Killingtone 25.-26.11.2017. 

Ilustračný obrázok

10.11.2017 Národný seminár technických delegátov a rozhodcov v skokoch na lyžiach

---- 9. novembra 2017 sa v hoteli FIS na Štrbskom Plese uskutočnil národný seminár medzinárodných technických delegátov a rozhodcov štýlu FIS pre skoky na lyžiach za rok 2017. Okrem aktívnych činovníkov boli na seminári prítomní aj kandidáti na tieto funkcie do budúcna, všetko sú to bývalí skokani na lyžiach.

Ilustračný obrázok

08.11.2017 Zjazdár Revúcky a snowboardista Jaroš zaradení do Slovenského olympijského tímu !!!

--- Slovenský olympijský výbor (SOV) zostavil z 21 výsledkovo medzinárodne najúspešnejších mládežníckych športovcov za uplynulých 12 mesiacov Juniorský olympijský tím (JOT).

Ilustračný obrázok

08.11.2017 Procházková otvára sezónu vo fínskom Muoniu

Alena Procházková absolvuje záverečnú prípravu pred blížiacimi sa pretekmi Svetového pohára vo fínskom Muoniu. "Pre Alenku je to už desiata príprava v tomto stredisku. Podmienky sú na prípravu kvalitné. Máme tu 45 cm prírodného snehu. Kvalitne upravenú 5 km dlhú trať s podkladom starého snehu, ktorý tu každoročne uskladňujú počas leta. Garancia snehu je aj zárukou na stabilnú prípravu a dobré tréningy. K dispozícii máme aj ďalších 60 km turistických tratí. Od piatka do nedele sú prvé preteky FIS v tomto stredisku a na štart v silnej konkurencii sa postaví aj Alena." Komentoval tréner Valuška.

Ilustračný obrázok

05.11.2017 Škandinávia privítala našich reprezentantov v bežeckom lyžovaní

Do štartu úvodného kola Svetového pohára v behu na lyžiach ostávajú už iba 3 týždne a naši reprezentanti tento čas využívajú počas špeciálnej prípravy na snehu. Alena Procházková s trénerom Valuškom nabiehajú kilometre vo fínskom Muoniu. Peter Mlynár a Andrej Segeč zarezávajú v stredisku Gällivare vo Švédsku, kde absolvujú od 17 do 19.11 aj svoje úvodné preteky sezóny.

Ilustračný obrázok

23.10.2017 Poznáme majstrov republiky v skokoch na lyžiach a severskej kombinácie 2017

---- Dobojované! Pretekári slovenských skokanských klubov si zmerali sily v skoku na lyžiach a severskej kombinácii so svojimi rovesníkmi v rámci Slovenska a aj konkurenciou z Čiech a Poľska.

Ilustračný obrázok

22.10.2017 Matúš Jančík úspešne zvládol skúšky TD FIS

Štrbské Pleso hostilo počas víkendu rozhodcovskú elitu FIS bežeckého lyžovania v rámci medzinárodného seminára technických delegátov FIS. Vyše 40 účastníkov zo 14 krajín režírovali Uroš Ponikvar (SLO) a predseda pravidlovej komisie pri FIS Karl Heinz-Lickert (GER). Náročným vzdelávacím programom i skúškami úspešne prešiel člen ŠK Štrba Matúš Jančík, ktorý získal najvyššiu rozhodcovskú licenciu TD FIS pre bežecké lyžovanie.

Ilustračný obrázok

22.10.2017 Slovensko hostilo medzinárodný seminár TD FIS v bežeckom lyžovaní

---- Štrbské Pleso hostilo počas víkendu rozhodcovskú elitu FIS bežeckého lyžovania v rámci medzinárodného seminára technických delegátov FIS. Vyše 40 účastníkov zo 14 krajín režírovali Uroš Ponikvar (SLO) a predseda pravidlovej komisie pri FIS Karl Heinz-Lickert (GER). Náročným vzdelávacím programom i skúškami úspešne prešiel člen ŠK Štrba Matúš Jančík, ktorý získal najvyššiu rozhodcovskú licenciu TD FIS pre bežecké lyžovanie.

 záznamy 1 - 10 z 836    nasledujúce   posledný »

13.11.2017 --- Uplynulú sobotu, 11.11.2017 sa v hoteli Patria na Štrbskom Plese uskutočnilo spomienkové stretnutie žijúcich pamätníkov na Ing. Karola Suchánka /1917 - 1980/, z príležitosti jeho nedožitého 100 - tého výročia narodenia. Spomienkové stretnutie zorganizovali jeho traja synovia Karol /1944/, Boris /1954/ a Dalibor /1955/ a pozvali naň viac ako stovku jeho bývalých spolupracovníkov, tak zo štátnych kúpeľov zo Štrbského Plesa, ako aj z organizačných výborov /OV/ lyžiarskych pretekov o Tatranský pohár i Veľkú cenu Slovenska.

     Ing. Karol Suchánek pôsobil vo Vysokých Tatrách v rokoch 1939 - 1950 v Tatranskej Lomnici a v rokoch 1957 - 1980 na Štrbskom Plese. Bol jeden z najvýznamnejších tatranských lyžiarskych činovníkov, v roku 1967 stál ako predseda OV za znovuobnovením pretekov o Tatranský Pohár v novobudovanom športovom areáli na Štrbskom Plese a na čele jeho OV stál až do svojej smrti v roku 1980. Pod jeho vedením sa tieto preteky stali najvýznamnejšími medzinárodnými lyžiarskymi pretekami v klasických lyžiarskych disciplínach v celej ČSSR. Bol aj podpredsedom OV nezabudnuteľných MS 1970 v klasických disciplínach vo Vysokých Tatrách a tiež podpredsedom OV Interski 1995 na Štrbskom Plese. Ako rozhodca pôsobil dlhé roky aj na Veľkej Cene Slovenska, no v mladosti bol aj aktívnym športovcom. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch sa aktívne venoval jazde na boboch, bol aj reprezentantom ČSR v disciplíne dvojsedadlové boby a so svojim koleg  om Eduardom Černickým sa v roku 1952 stali aj majstrami ČSR. Okrem toho aktívne hrával futbal i tenis.

     Medzi pozvanými hosťami rodiny Suchánkovcov bolo veľa tatranských lyžiarskych pamätníkov, veď 4 účastníci spomienkového stretnutia mali viac ako 90 rokov, viac ako desiatka prítomných hostí už prekonala 80 rokov veku a niekoľko desiatok hostí mali už za sebou sedemdesiatku. Najstarším bol autor lyžiarskych bežeckých tratí na Štrbskom Plese a autor publikácie História lyžovania na Slovensku Dr. Ján Terezčák /93/. Z najväčšej diaľky, z Bratislavy, pricestoval Jozef Kšiňan /91/, v súčastností najstarší a ešte stále aktívny športový novinár na Slovensku.

     Osobné spomienky na Ing. Suchánka prezentovali Ing. Ladislav Harvan, dlhoročný riaditeľ pretekov o Veľkú Cenu Slovenska i jeho kolega vo funkcii podpredsedu OV MS 1970, ako aj Mgr. Peter Schlank, dlhoročný úspešný tréner českej aj slovenskej reprezentácie v skoku na lyžiach z Dukly Banská Bystrica. Stretnutia sa zúčastnilo i viacero bývalých úspešných pretekárov v klasických lyžiarskych disciplínach, ktorí v minulosti aj Tatranský pohár vyhrali na čele s bývalým reprezentantom v behu na lyžiach, Júliusom Luptákom zo Štrby.

 

Fotografia tohto článku ukazuje Ing. Karola Suchánka ako predsedu OV Tatranský Pohár v marci 1980 pri uvítacom príhovore na finálových pretekoch prvého ročníka Svetového pohára v skoku na lyžiach v sezóne 1979/1980, ktoré sa konali v športovom areáli FIS na Štrbskom Plese.

 

-eof-

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk