Top Aktuality

Ilustračný obrázok

16.02.2020 Víťazný hattrick Vlhovej

Kranjska Gora

Ilustračný obrázok

15.02.2020 Petra Vlhová v Kranjskej Gore druhá:-)

Kranjska Gora

Ilustračný obrázok

14.02.2020 Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej začína

Jasná, zajtra začína príprava zjazdovky na Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní

Ilustračný obrázok

11.02.2020 Slovenský pohár sa na Látkach uskutoční

Týmto by sme chceli oznámiť, že na základe rozhodnutia organizačného výboru pretekov sa preteky SLP na Látkach v termíne 15 - 16.2.2020 USKUTOČNIA. Tešíme sa na Vašu účasť!

Ilustračný obrázok

10.02.2020 Nóri chválili 62. ročník memoriálu 24 padlých hrdinov SNP

Počas víkendu sa uskutočnil na Štrbskom Plese 62. ročník memoriálu 24 padlých hrdinov SNP. Medzinárodné preteky kategórie FIS Kontinentálneho pohára Slavic Cup zorganizovala TJ Tatran Gerlachov. Podujatie s účasťou 6 krajín malo svoju kvalitu v ktorej sa dokazali presadiť aj naši reprezentanti. V sobotu na 10km klasicky bola našou najlepšou Kistína Sivoková (STJL) na 2 mieste a na 15km trati Ján Koristek (STJL) taktiež strieborný. V nedeľných šprintoch voľnou technikou dokonca zvíťazila Barbora Klementová (KLNO) a Ján Koristek (STJL) si vybojoval tretiu priečku. Výborné počasie, skvelé trate a krásne preteky pochválil aj zástupca nórskej výpravy a dodal "tak ako máte skvelo pripravené testovacie i zahrievacie trate si môžu brať príklad aj u nás v Nórsku".

Ilustračný obrázok

10.02.2020 Petra Vlhová získala ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019

Ilustračný obrázok

08.02.2020 Petra Vlhová v GA-PA na 8. mieste. Adamovi Žampovi ušlo 2. kolo o 13 stotín

Ilustračný obrázok

06.02.2020 Majstrovstvá Slovenskej republiky v zjazdovom lyžovaní - Vrána 2020

Ilustračný obrázok

04.02.2020 FIS Children CUP Alpecimbra

Ilustračný obrázok

03.02.2020 ROZHODCOVIA ŠTÝLU FIS - Gratulácia

--- Dovoľujeme si Vám oznámiť, že Slovensko má dvoch ďalších rozhodcov štýlu FIS a to Martina Mesíka a Dominika Ďurča.

 záznamy 1 - 10 z 1204    nasledujúce   posledný »

04.11.2019 V Bratislave - Zlodej kričí: Chyťte zlodeja? Kritika áno, nepodložené osočovanie a vynášanie súdov nie - Stanovisko vedenia Slovenskej lyžiarskej asociácie k článkom v denníku Pravda, sobota 2.11.2019 (ad.: Pomoc či podvod? Lyžiarsky spor asi rozhodne súd, ad.: Zlodejina musí prestať. Dúfam, že začnú padať hlavy, ad.: Sága na pokračovanie)

Slovenská lyžiarska asociácia sa vždy snažila a aj bude snažiť komunikovať s novinármi otvorene a partnersky. Príkladom toho je minulotýždňová tlačová konferencia SLA, na ktorej odpovedalo vedenie asociácie na absolútne všetky, aj kritické otázky prítomných novinárov. Odmietame však jednostranné, ničím nepodložené a tendenčné obviňovanie súčasného vedenia SLA z nekalých praktík, ktoré sa objavilo v denníku Pravda v jeho sobotňajšom vydaní. Denník Pravda síce na tlačovú konferenciu nevyslal svojho zástupcu, to mu však nebránilo o pár dní neskôr priniesť takmer jednostranne zameranú, neetickú a tendenčnú sériu troch článkov proti SLA, v ktorej sú jej predstavitelia v titulku jedného z článkov  dokonca nepriamo obviňovaní „zo zlodejiny“ a v texte ďalšieho označovaní „za zlodejov, ktorí kradnú a mali by sedieť v base“. Toto považujeme za niečo, čo hraničí s mediálnym lynčom. Ak by novinári denníka Pravda chceli konať ruka v ruke s dvomi rodičmi, obviňujúcimi SLA z nekalých praktík, nekonali by inak. 

 

Všetky finančné kroky SLA sú transparentné, v súlade so  zákonom a je možné ich sledovať na verejne dostupných portáloch. Rovnako sú ostro sledované finančným kontrolórom SLA. 

 

V článku v Pravde je ďalej kritizovaný výber trénera NLC Reinharda Leitera. Vo výberovom konaní  na trénera NLC Alpine sa do užšieho výberu dostali dvaja talianski tréneri a jeden rakúsky. Pri  výbere Reinharda Leitera však zavážilo, že bol odporúčaný trénerskými špičkami lyžiarov jazdiacich Svetové poháre, o. i. Liviom Magonim  a nebol zaťažený žiadnymi vzťahovými zväzkami v SLA. Počas svojej trénerskej kariéry rukami Reinharda Leitera prešli viacerí lyžiari, ktorí sa neskôr presadili aj v pretekoch Svetového pohára. Okrem toho, tréner Leiter hovorí anglicky, takže aj v tomto bode boli informácie v článkoch v denníku Pravda klamlivé.

Pokiaľ ide o Timoteja Zuzulu, ten nebol vo výberovom konaní úspešný. Okrem jednej pretekárky, vlastnej dcéry, nepripravil zo svojho juniorského tímu žiadneho lyžiara, ktorý by sa presadil aj v pretekoch Svetového pohára. Pred rokom dokonca vystúpil z radov SLA. Pre prácu v NLC je nevyhnutná vzájomná dôvera a jej deficit nie je možné ničím suplovať. O výsledku výberového konania Timotej Zuzula informovaný nebol, pretože v kritériách výberového konania bolo uvedené, že informovaní budú iba úspešní kandidáti.

 

Komu potom prekáža meno rešpektované aj zo svetových zjazdoviek?  Trénerovi Jánovi Sanitrárovi, ktorý hoc nikoho konkurencieschopného za dlhé roky svojej trénerskej činnosti na slovenských zjazdovkách nevychoval a teraz sa cíti byť novým a ambicióznym projektom ohrozený?  Kto obhajuje v tomto prípade svoje ekonomické záujmy?

 

V článku sa ďalej uvádza, že Ján Sanitrár je predsedom komisie trénerov SLA do 21 rokov.  Ide o nepravdivú informáciu, taká komisia už dlhšie neexistuje. Sanitrár ďalej tvrdí, že projekt bol nepripravený, hoci ešte donedávna médiám potvrdil, že o ňom nemal dosť informácií. Pritom sám aj kontaktoval rodičov a od NLC projektov ich odhováral (môžu potvrdiť rodičia). Rovnako tvrdí, že „chlapci nedostali ponuku zo SLA“, čím zavádza, lebo ponuku dostali ich zákonní zástupcovia.

 

V článkoch v Pravde sa tiež mylne uvádza, že v projekte Národných lyžiarskych centier mimo projektu "zostalo 21 pretekárov, ktorí splnili kritéria pre zaradenie do talentovanej mládeže". Projekt NLC bol určený iba pre juniorov (ročníky 2001, 2002, 2003 – na odporúčanie ÚAD), z ktorých pripadalo do úvahy celkom 7 chlapcov. Okrem nich kritériá spĺňali dve dievčatá. Zákonný zástupca jednej nereagoval a druhá sa rozhodla trénovať v súkromnej  akadémii, čo SLA rešpektovala, a tak bolo vylúčené, aby tieto dievčatá mohli program NLC absolvovať. Ambíciou SLA je mať v NLC aspoň 4 dievčatá, v nasledujúcom roku SLA urobí všetko preto, aby túto ambíciu naplnilo.

Slovenská lyžiarska asociácia sa pri výchove mladých lyžiarskych talentov vydala na novú cestu a rozhodla sa na nej využívať aj služby renomovaných trénerov. Je pochopiteľné, že nie každému sa takto nastúpená cesta páči. Ale súčasné vedenie SLA z nej neustúpi. A to preto, aby aj po rokoch malo slovenské lyžovanie perspektívu a aby tu v dohľadnom čase vyrástli ďalší nádejní lyžiari, pripravení nahradiť Vlhovú, Žampovcov či Bátoryho s Bajčičákom.

 

SLA odmieta nepodložené osočovanie a osobné útoky, označujúce bez dôkazov niekoho len tak za zlodeja. Z tohto dôvodu podávame trestné oznámenia na príslušné orgány a zároveň si nápravu a škody budeme nárokovať na súde.

 

Doteraz SLA všetky súdne spory (spolu 16) podané rôznymi záujmovými skupinami v rámci SLA vyhrala. Ostatný z nich je podobný tým predošlým. Je poľutovania hodné, že zbytočným zahlcovaním vedenia SLA právnou agendou sa plytvá časom i finančnými prostriedkami, ktoré by sa dali využiť oveľa účelnejšie v prospech rozvoja lyžiarskeho športu na Slovensku.

 

Každá  kritika má v slobodnej spoločnosti svoje miesto a úlohu. Ak sa však zvrhne na neopodstatnené osobné útoky a samovoľné vynášanie súdov, toto odmietame a vždy odmietať budeme. Aj z dôvodu obrany tých trénerov a rodičov, ktorí sa projektu NLC rozhodli dôverovať a napriek niektorým kritickým námietkam v ňom participujú. SLA nedopustí, aby zverejňovaním nepravdivých informácií ktokoľvek znevažoval a maril prácu svedomitých členov SLA.

 

 

Predsedníctvo Slovenskej lyžiarskej asociácie, vedenie administratívy  SLA a kontrolné orgány SLA

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk