Top Aktuality

 záznamy 1 - 10 z 1535    nasledujúce   posledný »

14.07.2021 Banská Bystrica

Svetový pohár v behu na kolieskových lyžiach po prvýkrát na Slovensku

 

Predposledný júlový víkend bude Banská Bystrica hostiť podujatie Roller Ski World Cup organizované Slovenskou lyžiarskou asociáciou v spolupráci s Medzinárodnou lyžiarskou asociáciou FIS a Mestom Banská Bystrica. V rámci Slovenska ide o premiérové podujatie v tomto pomerne mladom, avšak veľmi atraktívnom športe.

 

Na Slovensku odohrá jeden zo svetovo najvyššie postavených pretekov v behu na kolieskových lyžiach - Roller Ski World Cup. V dňoch od 23.7. do 25.7.2021 sa v Banskej Bystrici predstaví svetová elita v tomto športe vo viacerých, divácky atraktívnych disciplínach.

 

Preteky sú jedným zo série podujatí na celom svete a predstavia sa na nich nielen špičkoví domáci pretekári, ale aj reprezentanti z krajín ako Rusko, Švédsko, Nórsko, Taliansko, Poľsko, Česko či Nemecko. Zo slovenských pretekárov sú najväčšie očakávania kladené na Alenu Procházkovú, rodáčku z Banskej Bystrice, ktorá sa v minulých sezónach stala aj držiteľkou prvenstva a krištáľového glóbusu v sérii pretekov na kolieskových lyžiach. Alena je aj mnohonásobnou víťazkou v niektorých disciplínach, preto veríme, že sa jej bude rovnako dariť aj na domácej pôde.

 

K svojej účasti na tomto podujatí nám Alena povedala: „Som veľmi rada, že sa uskutoční na Slovensku prvý krát v histórii Svetový pohár na kolieskových lyžiach a o to viac si to vážim, že sa to bude konať v mojom rodnom meste, v Banskej Bystrici. Snažím sa čo najlepšie na tieto preteky pripraviť. Je to pre mňa veľká výzva, ale aj veľká zodpovednosť. Veľké ďakujem patrí  organizátorom a všetkým, ktorí sa podieľajú na organizovaní týchto pretekov. Veľmi si cením ich snahu a vynaložené úsilie pre zorganizovanie  podujatia. Dúfam, že sa mi podarí im  odvďačiť dobrými výsledkami. Teším sa na atmosféru a fanúšikov, ktorí sa prídu pozrieť a povzbudiť ma.“

 

Program podujatia je nabitý divácky atraktívnymi disciplínami. Pretekári budú štartovať v štyroch kategóriách: muži, ženy, juniori a juniorky. V piatok o 14:00 hodine odštartuje podujatie na Námestí SNP šprintom na 200m s vyraďovacím KO systémom. Piatkový program vrátane slávnostného otvorenia podujatia bude ukončený o 18:45. V sobotu sa program presunie do Radvane, kde budú štartovať preteky v disciplínach na 12 a 18 kilometrov voľnou (korčuliarskou) technikou. Podujatie vyvrcholí v nedeľu, kedy je na pláne súťaž v klasickej technike. Pretekári budú štartovať pred hotelom Dixon a je pre nich pripravená náročná, kopcovitá trať dlhá 10 kilometrov, ktorá určite preverí ich prípravu. Cieľ podujatia bude v obci Kordíky pred obecným úradom. 

 

S podujatím súvisia aj čiastočné obmedzenia dopravy a uzávery ciest. V piatok v poobedných hodinách je nutné počítať s obmedzeniami na Námestí SNP ako aj na Námestí Štefana Moyzesa. V sobotu dopoludnia bude uzatvorená Sládkovičova ulica od odbočky na Tesco, Námestie Ľudovíta Štúra až po veľký kruhový objazd pri Europa SC, kde sa budú pretekári otáčať. V nedeľu je nutné počítať s obmedzeniami na trase od hotela Dixon po obec Kordíky.

 

Všetky informácie a aktuality k podujatiu nájdete tiež na stránke http://www.rollerski.sk.  Organizátori veria, že preteky svetového formátu sa v meste pod Urpínom stretnú s pozitívnou odozvou tak u divákov, ako aj zúčastnených športovcov.

 

Beh na kolieskových lyžiach je pomerne mladou disciplínou, ktorá si však získava veľké množstvo fanúšikov nielen v prostredí profesionálneho športu, ale preniká aj medzi rekreačných športovcov. Na popularite naberá najmä vďaka bežeckému lyžovaniu, ktoré v posledných rokoch zažíva nevídaný boom, najmä pre jeho nesporné výhody pre zdravie a cenovú dostupnosť. Pri behu na lyžiach sa precvičí celé telo, zapájajú sa mnohé svalové partie a zároveň je prospešné pre kĺby. Krátke zimy však nadšencom tohto športu neprajú, riešením sú preto kolieskové lyže.

 

Na kolieskových lyžiach sa dá, rovnako ako na klasických bežkách, jazdiť klasickou aj korčuliarskou technikou. Využívajú sa predovšetkým na asfaltovom povrchu, no existujú aj terénne verzie. Všetky tieto parametre robia z behu na kolieskových lyžiach skvelú možnosť športového vyžitia pre širokú verejnosť a športovcov akejkoľvek výkonnostnej úrovne.

© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovakski.org