Top Aktuality

Ilustračný obrázok

16.02.2020 Víťazný hattrick Vlhovej

Kranjska Gora

Ilustračný obrázok

15.02.2020 Petra Vlhová v Kranjskej Gore druhá:-)

Kranjska Gora

Ilustračný obrázok

14.02.2020 Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej začína

Jasná, zajtra začína príprava zjazdovky na Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní

Ilustračný obrázok

11.02.2020 Slovenský pohár sa na Látkach uskutoční

Týmto by sme chceli oznámiť, že na základe rozhodnutia organizačného výboru pretekov sa preteky SLP na Látkach v termíne 15 - 16.2.2020 USKUTOČNIA. Tešíme sa na Vašu účasť!

Ilustračný obrázok

10.02.2020 Nóri chválili 62. ročník memoriálu 24 padlých hrdinov SNP

Počas víkendu sa uskutočnil na Štrbskom Plese 62. ročník memoriálu 24 padlých hrdinov SNP. Medzinárodné preteky kategórie FIS Kontinentálneho pohára Slavic Cup zorganizovala TJ Tatran Gerlachov. Podujatie s účasťou 6 krajín malo svoju kvalitu v ktorej sa dokazali presadiť aj naši reprezentanti. V sobotu na 10km klasicky bola našou najlepšou Kistína Sivoková (STJL) na 2 mieste a na 15km trati Ján Koristek (STJL) taktiež strieborný. V nedeľných šprintoch voľnou technikou dokonca zvíťazila Barbora Klementová (KLNO) a Ján Koristek (STJL) si vybojoval tretiu priečku. Výborné počasie, skvelé trate a krásne preteky pochválil aj zástupca nórskej výpravy a dodal "tak ako máte skvelo pripravené testovacie i zahrievacie trate si môžu brať príklad aj u nás v Nórsku".

Ilustračný obrázok

10.02.2020 Petra Vlhová získala ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019

Ilustračný obrázok

08.02.2020 Petra Vlhová v GA-PA na 8. mieste. Adamovi Žampovi ušlo 2. kolo o 13 stotín

Ilustračný obrázok

06.02.2020 Majstrovstvá Slovenskej republiky v zjazdovom lyžovaní - Vrána 2020

Ilustračný obrázok

04.02.2020 FIS Children CUP Alpecimbra

Ilustračný obrázok

03.02.2020 ROZHODCOVIA ŠTÝLU FIS - Gratulácia

--- Dovoľujeme si Vám oznámiť, že Slovensko má dvoch ďalších rozhodcov štýlu FIS a to Martina Mesíka a Dominika Ďurča.

 záznamy 1 - 10 z 1204    nasledujúce   posledný »

30.10.2019 Briatislava, Prioritou obhájenie pozícií a výchova mladých Slovenské lyžovanie vstupuje do zimnej časti sezóny v jednej z najlepších kondícií za posledné roky. Veľké očakávania sú vkladané nielen do Petry Vlhovej, ktorá má na to, aby obhájila miesto v najužšej svetovej špičke tak v slalome, ako aj v obrovskom slalome. V úspešnejšiu sezónu, ako mali vlani, dúfajú po úspešnej príprave bratia Žampovci. V snowboardingu popasovať sa rovnocenne s najlepšími hotujú minimálne Klaudia Medlová a Samuel Jaroš, v bežeckom lyžovaní zase Alena Procházková a Ján Koristek. V akrobatickom lyžovaní čaká na svoju šancu mladý Michael Oravec.

„Popri očakávaniach od opôr sa sústredíme na to, aby čo najviac skúseností získavali v súbojoch so svetovou či európskou špičkou naše mladé nádeje. Okrem Miša Oravca najmä tie, sústredené v novozložených tímoch NLC Alpine a NLC Nordic. Už prvé mesiace ich fungovania potvrdili opodstatnenosť ich zriadenia. Členovia NLC Nordic absolvovali v rámci prípravy pod dohľadom trénerov Stanislava Holienčíka, Jána Valušku a za prítomnosti fyzioterapeuta aj náročné zahraničné sústredenia v Livigne a v Ramsau, tiež mentálny tréning či funkčné a biochemické vyšetrenia. Rovnako na tom bol aj tím NLC Alpine, ktorí naberal formu a zdokonaľoval techniku napríklad na rakúskych a talianskych ľadovcoch. Vrcholom sezóny pre mladých budú olympijské hry mládeže v Lausanne a majstrovstvá sveta juniorov. Pri bežcoch chceme po desiatich rokoch postaviť na štart ženskú juniorskú štafetu. Fungovanie NLC tímov je nad očakávania úspešné, už po krátkom čase vidíme radikálne zlepšenie výkonnosti u všetkých členov tímu, čo potvrdili aj testy. V prípade NLC tímov ide o dlhodobý, 2-6-ročný proces. Rozvoj tohto projektu je absolútnou prioritou SLA,“ povedal na margo práce s mladými talentovanými lyžiarmi prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie Ivan Ivanič.

Keďže je sezóna alpských lyžiarov tohto roku bez svetového šampionátu, pre naše najväčšie želiezka, Petru Vlhovú aj Žampovcov je najväčšou výzvou cieľ uspieť čo najlepšie vo Svetovom pohári. Naopak, reprezentačný tím mladých U-21 čakajú v sezóne dva vrcholy. „Ide už o spomínane olympijské hry mládeže v Lausanne, kde máme ambíciu vyslať dvoch našich zástupcov a potom juniorské majstrovstvá sveta v marci 2020 v Narviku, kde by nás mali reprezentovať štyri talentované dievčatá a štyria nádejní chlapci. Najlepšie výsledky od nich očakávame, najmä v slalomoch a v alpskej kombinácii,“ vyjadril sa Marek Didek, športový riaditeľ Úseku alpských disciplín SLA. V alpskom lyžovaní nás čaká ešte jedna prestížna organizačná udalosť, v termíne 20.-21.február 2020 organizuje Slovensko v Jasnej preteky Európskeho pohára.

Bežci na lyžiach ukázali veľký výkonnostný progres už v letnej obdobe svojej disciplíny, vo Svetovom pohári v behu na kolieskových lyžiach. „Tretie víťazstvo Aleny Procházkovej v rade v celkovom hodnotení Svetového pohára či striebro z majstrovstiev sveta hovoria za všetko. Nestratil sa ani Ján Koristek a ani juniorky, ktoré, hoci vekom ešte len dorastenky, skončili tretie v juniorskej kategórii tím šprint na majstrovstvách sveta v behu na kolieskových lyžiach v lotyšskej Madone,“ povedal Michal Malák, športový riaditeľ a predseda bežeckého úseku SLA.

V čoraz populárnejšom snowboarde sa naši najlepší Medlová a Jaroš v lete pripravovali okrem kondičných tréningov v domácom prostredí hlavne v rakúskom Banger Parku, kde trénovali skoky do nafukovacieho vankúša. „Klaudia Medlová v polovici leta odletela na Nový Zéland, kde v stredisku Cardrona strávila mesiac tréningom v perfektne pripravenom snowparku, v ktorom sa v tom čase pripravovala takmer celá svetová špička. Klaudia Medlová aj Samuel Jaroš sa momentálne nachádzajú vo švajčiarskom stredisku  Saas Fee na tzv. Stomping Grounds session, kde sú pre freestyle snowboarding vytvorené top podmienky,“ poznamenal Marek Hliničan, reprezentačný tréner snowboardistov.

Snowboardový juniorský tím sa pred pár dňami vrátil z 10-dňového výjazdu za snehom v stredisku Hintertux. Po ňom sa  presunuli na FIS development camp do haly v Holandskom Langraafe, kde sa pod záštitou organizácie FIS konal tréningový camp pre talentovaných juniorov z 12 krajín Európy. V záverečných pretekoch si  naša Eva Hanicová odniesla prvenstvo a Martin Jozsa tretie miesto.

„Eva aj Martin by sa mali počas sezóny zúčastňovať európskych pohárov v oboch ich disciplínach a to slopestyle aj bigair  a ak všetko pôjde podľa plánu, Eva Hanicová by ku koncu sezóny mala mať premiéru na Svetovom pohári v Špindlerovom Mlýne,“ dodal Marek Hliničan. 

Akrobatickí lyžiari vidia nádej najmä v spomenutom Michalovi Oravcovi, ktorý sa v rámci prípravy zúčastnil FIS pretekov v skoku do vody (BigAir) v susednom Rakúsku a obsadil štvrté miesto.  Spomínané umiestnenie je o to cennejšie, že ho Michael dosiahol v mužskej kategórii.
V súčasnosti sa tímy pripravujú na ľadovcoch. Reprezentanti pre Slopestyle a Bigair (Oravec, Lengyel) sa zúčastnili viacerých campov na Passo Stelvio, Kaunertal, Hintertux. Skicross team (Sanitrár, Fričová) je práve teraz (30.10.-1.11.2019) vo Švajčiarskom SaasFee na prvý pretekoch FIS a FIS Jun kategórie.

 „Všetci naši reprezentanti sa túto sezónu sústredia na preteky Európskeho pohára, či už ide o disciplínu skicross, alebo slopestyle a bigair. Preteky Európskeho pohára budeme hostiť  aj na Slovensku,  konkrétne 8.2.2020 v Kremnici v disciplíne BigAir. "Veľmi sa tešíme aj z toho, že sa nám vo výzve SOŠV podarilo uspieť s projektom na výstavbu športovej infraštruktúry. Máme v pláne vybudovanie tréningového centra pre disciplíny bigair a slopestyle.  Nachádzame sa v počiatočnej fáze, už teraz sa však tešíme, že budeme môcť nielen vylepšiť tréningové možnosti pre našich pretekárov, ale aj pre všetkých, ktorý by mali záujem sa tomuto športom venovať,“ vyjadril sa reprezentačný tréner akrobatických lyžiarov Tomáš Murgáč.

V skokoch na lyžiach je situácia nasledovná - ženskú reprezentáciu Slovenska tvorí jediná skokanka Viktória Šidlová, v kategórii muži reprezentáciu nemáme. Po nej sú dorastenci a starší žiaci a žiačky ako reprezentačné družstvo U16, ktorí dosahujú úspechy na medzinárodných pretekoch. Najväčšiu základňu tvoria mladší žiaci a žiačky. Medzi týmito skokanmi si dobre vedie Hektor Kapustík a z dievčat je najlepšia Tamara Mesíková. „Potešujúce je, že máme viac talentov, ale čaká ich ešte veľa trénovania, na čo sa spoločne tešíme,“ dodal Ján Tánczos, predseda skokanského úseku SLA.

Fotogaléria

 
© Slovenská lyžiarska asociácia 2015, Karpatská 15, 058 01 Poprad, tel: +421 918 249 159, e-mail: info@slovak-ski.sk